Replika ikonického Audi Sport Quattro, ktorú vyrába nemecká spoločnosť LCE Performance, je s najväčšou pravdepodobnosťou tou najradikálnejšou zo všetkých. Ak to neviete, LCE Performance sa venuje okrem iného aj výrobe replík Audi Sport Quattro, ktoré sú rozdelené celkovo do šiestich variantov: 1, 2, 3 tiež S1 E1 (Rally verzia), S1 E2 a S1 E2 Pikes Peak. Audina, ktorej je tento článok venovaný, má označenie variant 3. Ide o skutočne technicky prepracované vozidlo, nešlo tu iba o novo ušité poťahy na sedadlá.

Rovnako ako pôvodné Audi Sport Quattro, aj túto repliku poháňa radový 5-valec, ktorý v tejto verzii produkuje neuveriteľných 551 kW (750 k). Práve motor je jednou z najzaujímavejších súčiastok tohto vozidla. Je výsledkom spojenia série komponentov, ktoré na prvý pohľad nemajú navzájom nič spoločné. Blok motora pochádza z 2,5-litrového agregátu TDI, má v sebe 5 valcov z Audi A6 a kľukový hriadeľ z juhoafrickej verzie Volkswagenu T4. Hlava valcov má zase svoj pôvod v Audi S2. K tomu sa pridali kované piesty a turbodúchadlo KKK27. Výkon sa na všetky štyri kolesá prenáša prostredníctvom manuálnej prevodovky so šiestimi prevodovými stupňami.

Audi Sport Quattro.
Zdroj: LCE Performance

S celkovou hmotnosťou 1 080 kilogramov je skopírovaná kasňa celkom verná originálu. Môže za to starostlivá a náročná práca plná „očistného rituálu“. Karoséria je z polovice Audi 80, až po B stĺpik, a z polovice Audi Quattro, od B stĺpika dozadu. Dvere batožinového priestoru sú vyrobené zo sklenených vlákien vystužených polyesterovou živicou, zatiaľ čo blatníky, bočné panely, strechu, kapotu a predné a bočné nárazníky vyrába švajčiarska spoločnosť Seger and Hoffmann.

Na aute sú BBS kolesá, na mieru vyrobený výfukový systém, brzdový systém Brembo, ktorý má vpredu brzdové kotúče z modelu Porsche 911 GT3 RS, a na mieru vyrobený podvozok KW. Všetky tieto prvky prispievajú k tomu, aby Quattro mohlo vyštartovať z pokoja na 100 km/hod za približne 3,5 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 280 km/hod. To všetko vo vozidle, ktoré je spôsobilé na jazdu po verejných komunikáciách. Cenu LCE Performance neprezradilo, vieme však, že najdostupnejšia verzia tejto repliky začína na sume 90 000 eur. Takže pri tejto výkonnejšej verzii cenovka bude určite stúpať rádovo v desiatkach tisícov.