Vďaka laku Vantablack vyzerá špeciálne BMW VBX6 ako chyba v systéme

Zaujímavosti Najčernejšie BMW všetkých čias: Lak novej X6 pohlcuje 99 % svetla, vyzerá ako chyba v systéme

Foto: BMW

1.9. 9:00 BMW X6 je samo o sebe poriadne výrazné. Po novom dokonca môže mať podsvietené ľadvinky, ktoré jeho extrovertnú povahu ešte zvýraznia. Ako ho od ostatných vozidiel odlíšiť ešte viac? Dokonale čiernym lakom.

BMW X6 si za roky pôsobenia na trhu vybudovalo silnú auru. Zozačiatku bolo prijímané s rozpakmi, dnes sa toto SAC považuje za zakladateľa segmentu SUV-kupé, ktorý je čoraz populárnejší. Tretia generácia mohutného modelu bude ešte výraznejšia, než doteraz, svoj extrovertný charakter podčiarkne napríklad podsvietenou čelnou maskou.

Vďaka laku Vantablack vyzerá špeciálne BMW VBX6 ako chyba v systéme.
Vďaka laku Vantablack vyzerá špeciálne BMW VBX6 ako chyba v systéme.
Zdroj: BMW

BMW sa rozhodlo, že agresívne SUV-kupé si zaslúži ešte exkluzívnejší prístup. Na karosériu X6 Bavori naniesli vrstvu laku označovanú ako Vantablack. Ide o náter, ktorý v roku 2014 vyvinula spoločnosť Surrey NanoSystems. Táto farba je schopná pohltiť 99,965 % svetla, vďaka čomu sa ľuďom 3D objekty javia ako 2D. Takto nalakované auto vyzerá ako chyba v systéme.

BMW VBX6 je odeté v laku s prívlastkom VBx2, ktorý je o niečo miernejší. Necháva približne 1 % dopadajúceho svetla, aby sa od objektu odrazilo. Vďaka tomu možno rozpoznať aspoň základné tvary bavorského SUV. Superčierna X6 bola v minulosti modrá, neuveriteľne matný lak sa totiž podľa výrobcu dá nastriekať na akékoľvek auto. Cena nie je známa, určite však nebude nízka.

Zakladateľ spoločnosti Surrey NanoSystems sa vyjadril, že po Vantablacku už v minulosti túžili viaceré automobilky, pre jeho aplikáciu sa však rozhodli až v prípade tohto BMW X6.  V kombinácii s jeho laserovými prednými reflektormi a podsvietenými ľadvinkami musí naživo vyzerať geniálne. Šepká sa, že by ho Bavori mohli doniesť na autoshow do Frankfurtu. Ak sa tak stane, nenecháme si ho ujsť.

Video

Diskusia