Spoločnosť BMW AG v roku 1968 vyhlásila súťaž o návrh novej administratívnej budovy. Príležitosti sa zhostil architekt profesor Karl Schwanzer, a aby o svojej vízií presvedčil aj vedenie BMW, nechal postaviť model jedného kompletného poschodia v tvare štvorlístka v mierke 1:1. V decembri toho istého roku zákazku dostal.

Stavba administratívnej budovy BMW.
Zdroj: BMW

Sídlo BMW Group, nachádzajúce sa oproti slávnemu olympijskému areálu, bolo dokončené v auguste 1972. Netradičná budova, ktorá bola navrhnutá rakúskym architektom profesorom Karlom Schwanzerom, sa stala pre BMW, ale aj pre mesto Mníchov ikonou. Spolu s BMW Museom sú považované za dve najvýraznejšie mníchovské budovy.

Budova BMW v Mníchove.
Zdroj: BMW

Budova sídla spoločnosti BMW s visutou konštrukciou patrí dodnes k stavbám povojnového obdobia s najinovatívnejšími technickými riešeniami. Totiž štyri valce objektu visia na strešnej krížovej oceľovej nosníkovej konštrukcií. Stavba sa objavila aj vo filmoch ako Rollerball, alebo Otcom na poslednú chvíľu.

Sídlo BMW v Mníchove.
Zdroj: BMW
Ak sa rozhodnete byť architektom, musíte mať odvahu naplniť svoje vízie. Architektúra je umenie komunikácie, prostriedok dorozumievania naprieč stáročiami. Vytrvalosť je tvorivá. Presnosť, precíznosť, kontinuita a skromnosť sú najlepšími spoločníkmi. Tvorba nie je mučivá drina, ale prostriedok na radosť. Pracovať s radosťou dáva životu zmysel.
Profesor Karl Schwanzer.

Výročie postavenia budovy spoločnosť BMW Group oslávila veľkolepo a za účastí mnohých hostí z oblasti obchodu, kultúry, ale aj politiky. Dvanásť vertikálne zavesených tanečníkov amerického tanečného projektu Bandaloop, prednieslo svoju choreografiu tanca priamo na ikonickej stavbe. Viac fotiek si môžete pozrieť v galérií.