Bezohľadný vodič v Trenčíne

Zaujímavosti Načo je takémuto vodičák? 21-ročný má už 6 priestupkov, teraz letel cez Trenčín ako po diaľnici

Foto: Polícia Slovenskej republiky

27.8. 9:29 Patrí do rizikovej skupiny mladých vodičov a za tri roky už nazbieral šesť priestupkov. Mladík išiel krajským mestom rýchlosťou 116 km/h, vraj už opäť sedí za volantom.

Polícia vám môže vodičský preukaz zadržať na základe rôznych dôvodov, dnes už dokonca i kvôli exekučnému konaniu, o papieroch od samotného vozidla ani nehovoriac. Podľa platnej legislatívy hrozí sankcia od 60 do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov napríklad i za jazdu na červenú, nedanie prednosti v jazde či neuposlúchnutie pokynov policajta.

Prídete však o vodičský preukaz, ak cez obec pôjdete diaľničným tempom a namerá vás policajný radar? Nie, prekročenie rýchlosti sa za závažný priestupok nepovažuje už od začiatku roka 2016 a na tomto stave sa doteraz nič nezmenilo. Stačí, ak pri sebe máte 800 eur na maximálnu pokutu v blokovom konaní a z našich ciest si môžete spraviť pretekársky okruh.

Ako je to so zadržaním vodičského preukazu pri insolventnosti

V prípade, že nie ste ochotný zaplatiť pokutu, alebo tak nemôžete urobiť na mieste, policajt vám na mieste môže zadržať vodičský preukaz. Potom vydá potvrdenie o zadržaní vodičského preukazu, na ktoré budete môcť v rámci Slovenska jazdiť 15 dní. Ak do týchto 15 dní preukázateľne zaplatíte uloženú blokovú pokutu, zadržaný vodičský preukaz sa vám vráti. Ak ju v rámci danej lehoty neuhradíte, orgán Policajného zboru vydá do 30 dní od uplynutia tejto lehoty rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu a postúpi vec na výkon rozhodnutia. Ak by vodič v lehote 15 dní pokutu nezaplatil a následne by jazdil bez vodičského oprávnenia, môže očakávať sankčný postih vo výške od 500 do 1 000 eur a potenciálne i zákaz činnosti na dobu od 6 mesiacov do 3 rokov.

Je smutné, že na čoraz preplnenejších cestách platí takáto legislatíva. V praxi totiž znamená, že ak pri sebe nemáte 800 eur na mieste a dokážete ich zohnať do 15 dní, ste v suchu. To isté platí i pre 21-ročného Tomáša, ktorého policajti z Trenčína namerali na ceste I/61 v meste Trenčín na ulici Gen. M. R. Štefánika. Mladík okolo radaru Trucam II. prefrčal v mieste, kde je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h, alarmujúcim tempom 116 km/h. Tento samozvaný pretekár je držiteľom vodičského preukazu iba tri roky a za ten čas už spáchal 5 priestupkov. Ten posledný je v poradí už šiesty.

Pirátovi uložili policajti na mieste najvyššiu možnú blokovú pokutu vo výške 800 eur. Potrebnú hotovosť pri sebe nemal a tak mu muži zákona z dôvodu insolventnosti vodičský preukaz zadržali. Podľa jedného z komentárov na Facebooku “Polícia Slovenskej republiky” pod daným príspevkom už dotyčný prinajmenšom od včera opäť jazdí. Túto informáciu však overiť nevieme.

Centrom krajského mesta Trenčín sa rútil rýchlosťou 116 km/h v sobotu 24.8. 2019 večer v čase 19 hodín 11 minút 29 sekúnd.
Polícia Slovenskej republiky

Možno je na čase opäť si položiť otázku, ako táto úprava zákona spred viac než troch rokov vplýva na slovenskú cestnú premávku a komu vlastne slúži. Nechceme byť pápežskejší ako pápež a tvrdiť, že my sme nikdy žiadny priestupok nevykonali. Koľkí z nás, bežných vodičov, však museli aspoň jednu pokutu platiť za posledný rok? A koľkí šesťkrát za posledné tri roky a to v rizikovom veku 21 rokov? Len aby bolo jasné, čerství dvadsiatnici štatisticky najčastejšie zomierajú práve v aute.

Veríme, že podobní “vodiči” na našich cestách nemajú čo robiť a zákon by k nim mal náležite tvrdo pristupovať. Alebo budeme všetci čakať na nešťastie a dúfať, že čierny peter nezostane v rukách niekoho z našej rodiny či blízkeho okolia? Pri rýchlosti 116 km/h krátko po 19:00 na rušnej ulici, kde sú viaceré priechody pre chodcov, to vlastne ani nemusí trvať dlho.

Video

Diskusia