ikona moto

Zaujímavosti Formula pre autoškolu aj špičkový dragster

Foto: Marek Pokrývka

10.10. 2014 11:00 Na okruhu Hockenheimring sme navštívili múzeum, ktoré sa venuje histórii tejto pretekárskej trate i motoršportu ako takého.

V rámci nášho špeciálneho projektu Cestovanie za autami sme okrem iných cieľov na území Nemecka navštívili aj okruh Hockenheimring, známy organizovaním pretekov Formuly 1. Absolvovali sme tam Insider Tour, čo je podrobná prehliadka so sprievodcom. V rámci nej sme sa pozreli aj do objektu Motor-Sport-Museum, ktorý stojí v areáli trate. Čo sa v ňom nachádza?

Motor-Sport-Museum sa nachádza priamo v areáli
Motor-Sport-Museum sa nachádza priamo v areáli
Zdroj: Marek Pokrývka

Popri motorkách je najzaujímavejší dragster

Vstup je tvorený predsieňou, ktorá sa venuje pretekárskej trati a jej histórii. Po prechode cez turniket a vstupe do múzea je k dispozícii 2 200 metrov štvorcových rozdelených na dve poschodia. Podľa oficiálnej stránky Hockenheimringu sa pod jednou strechou nachádza vyše 300 exponátov vozidiel.

Spomedzi tristo exponátov v múzeu tvoria väčšinu
Spomedzi tristo exponátov v múzeu tvoria väčšinu
Zdroj: Marek Pokrývka

Väčšinu z tohto čísla majú na svedomí dvojkolesové mašiny. Tým je venované celé vrchné podlažie objektu a desiatky kusov sa nachádzajú aj na prízemí. Ide o modely rôznych značiek i rokov výroby a údajne tvoria najväčšiu kolekciu pretekárskych motoriek v Európe. Bohužiaľ, mnohé z nich sú tu len odstavené a ich identitu môžete akurát hádať. Tabuľky s podrobnosťami si asi nezaslúžili... Pre laika tak časť expozície pôsobí pomerne chaoticky.

Samozrejme, zastúpenie tu majú aj vozidlá s dvomi pármi kolies. Pod strechou múzea je niekoľko monopostov Formuly 1 vrátane „autoškoly“ pre dvoch. Nachádza sa tu aj zopár iných formúl, vozidlá zo seriálu DTM a tiež jeden dragster špičkovej kategórie Fununy Car. Ten svetu odhaľuje svoje vnútornosti, vďaka čomu ho pasujeme za najzaujímavejší exponát.

Na prízemí možno vidieť niekoľko formúl
Na prízemí možno vidieť niekoľko formúl
Zdroj: Marek Pokrývka

Okrem toho je tu niekoľko menších vecí, ako je samostatný motor či turbodúchadlo. Ďalej sa pod strechou múzea nachádza pretekársky trenažér pre dvoch (extra spoplatnený) a maličké kino, v ktorom sa premietajú rôzne tematické filmy z minulosti okruhu a motoršportu.

BANNER300

Výstava je teda skôr skromná a neohúri ani svojim prevedením: autá sú jednoducho postavené v hale bez ďalších ozdôb či rekvizít. Expozícia nie je veľmi bohatá a pre fanúšika môže byť sklamaním. Väčšina monopostov patrí fakticky do jednej éry a ostatné vozidlá od nej tiež nie sú vzdialené. Nejaký podrobný prierez históriou motoršportu tu teda nemožno čakať.

Jedným z najzaujímavejších exponátov je dragster
Jedným z najzaujímavejších exponátov je dragster
Zdroj: Marek Pokrývka

Klasický lístok do múzea za šesť eur

Spomínané exponáty sa zbierali počas takmer troch desaťročí, keďže Motor-Sport-Museum otvorilo svoje brány v roku 1986. Jeho budova sa nachádza priamo v areáli polygónu Hockenheimring, ktorý je od Bratislavy vzdialený asi 780 kilometrov. Navštíviť ju možno celoročne vrátane víkendov a sviatok. Otváracie hodiny trvajú od desiatej hodiny ráno do piatej poobede.

V prípade organizovania veľkých podujatí na okruhu sa brány objektu zatvárajú o niečo neskôr. Okrem toho sú v tomto čase aj lacnejšie vstupenky. Pri preukázaní platného lístka na akciu ušetríte na vstupe jedno euro. Klasické vstupné stojí šesť, pre deti či študentov je to polovica.

Škoda Rapid na nemeckom okruhu

Naše cestovateľské vozidlo pred vstupom do múzea
Naše cestovateľské vozidlo pred vstupom do múzea
Zdroj: Marek Pokrývka
Už pri reportáži z prehliadky okruhu sme prezradili, že na Hockenheimring sme sa dostavili na našom cestovateľskom exprese. Išlo o model Škoda Rapid Spaceback s balíkom Skyline a motorom 1.2 TSI kombinovaným s mechanicky radenou prevodovkou.

Toto vozidlo nás okrem jazdy na nemecký okruh sprevádzalo na množstve ďalších ciest, počas ktorých sme dôkladne preverili jeho jazdné vlastnosti, komfort i spotrebu. Čo všetko sme o tomto hatchbacku zistili vám ešte opíšeme v samostatnom článku.

Bezplatný bonus k prehliadke okruhu

Navštíviť toto múzeum sa oplatí, len ak sa vám ohromne trasú kolená zo starých motoriek. Fanúšikom automobilov a motoršportu ako takého veľa nedá a zaplatiť šesť eur za pohľad na zopár vozidiel je podľa nás dosť. Dobrou správou však je, že v prípade zakúpenia lístku na Insider Tour dostávate vstup do múzea ako bezplatný bonus. V tomto prípade stojí aspoň za krátku návštevu.

Partnerom cestovateľského projektu je poisťovňa Union.

:gallery:true:true:true

Video

Diskusia