Dvere sa nachádzajú na všetkých štyroch stranách vozidla

Zaujímavosti Minibus stvorený do mestskej premávky: Je plne elektrický a dokáže bez problémov jazdiť bokom

Foto: NEVS Protean Urban Mobility

24.10. 10:00 Švédska spoločnosť NEVS, patriaca čínskym vlastníkom, pracuje na mestskom dopravnom prostriedku budúcnosti. Minibus kompaktných rozmerov má excelovať vynikajúcou manévrovateľnosťou.

Spoločnosť National Electric Vehicle Sweden vyvíja nový dopravný prostriedok do mestskej premávky. Ide o Minibus, ktorý má byť priestranný, kompaktný a zároveň aj agilný vďaka možnosti natáčania všetkých kolies. To znamená, že bude schopný jazdy nielen dopredu, ale aj bokom a pohybu v celom spektre 360 stupňov. Túto vymoženosť umožňuje pohon každého kolesa pomocou elektromotora, zabudovaného v disku. Spoločnosť NEVS túto technológiu odkúpila od firmy Protean, ktorá ju vyvinula.

Vďaka možnosti natáčania všetkých kolies je vozidlo ideálne prispôsobené na mestskú premávku.
Vďaka možnosti natáčania všetkých kolies je vozidlo ideálne prispôsobené na mestskú premávku.
Zdroj: NEVS Protean Urban Mobility

Elektromotory zabudované v kolesách však nijak nebránia umiestneniu bŕzd. Tie sú spolu s elektromotormi tiež zabudované v diskoch, pričom celá táto jednotka je zavesená na strojovej platforme vozidla. Absencia hlavnej pohonnej jednotky umožňuje vytvoriť priestrannejšiu kabínu než pri vozidlách bežnej koncepcie.  Batérie sú umiestnené v podlahe a tak svetlú výšku vozidla a podlahy určuje len veľkosť akumulátorov.

Keďže sú kolesá namontované mimo vozidla, môže byť celá podlaha úplne rovná, čo poskytne pasažierom väčší komfort pri nastupovaní. Ďalšou vychytávkou sú aj dvere, ktoré môžu byť umiestnené na všetkých štyroch stranách tohto Minibusu, čím sa zabezpečí pohodlné a bezproblémové vystupovanie a nastupovanie aj na tesných, preplnených parkoviskách.

Kolesá sa dokážu otočiť o 360 stupňov okolo svojej osi, čo umožňuje pohyb ktorýmkoľvek smerom.
Kolesá sa dokážu otočiť o 360 stupňov okolo svojej osi, čo umožňuje pohyb ktorýmkoľvek smerom.
Zdroj: NEVS Protean Urban Mobility

Spoločnosť NEVS oznámila, že spolupracuje so spoločnosťou AutoX na vývoji siete taxislužieb v Európe, ktorá bude poskytovať autonómnu jazdu riadenú umelou inteligenciou. Tá by mala byť použitá aj pri Minibusoch NEVS. Obe spoločnosti plánujú spustenie tohto odvážneho projektu už ďalší rok. Každopádne sa zatiaľ môžeme len domnievať, ako dopadne test v reálnej premávke a tvrdom mestskom prostredí.

Diskusia  ()

Video

Diskusia