Začiatok éry kompaktných automobilov

Vznik pôvodného Mini možno vystopovať až k výzve, ktorú v roku 1957 predložil Sir Leonard Lord, majiteľ spoločnosti Morris Company, svojmu geniálnemu inžinierovi Alecovi Issigonisovi. Po druhej svetovej vojne sa anglický automobilový priemysel potýkal s rastúcimi cenami pohonných hmôt a nadmernými rozmermi automobilov. Issigonis sa spolu s malým tímom inžinierov pustil do riešenia. Výsledkom bol model MINI, uvedený na trh v roku 1959 (prívlastok „Cooper” prišiel neskôr), ktorý spôsobil revolúciu v dizajne automobilov.

Zdroj: wikipedia: DeFacto

MINI predstavilo prelomové inovácie, ktoré dodnes ovplyvňujú automobily. Aby sa maximalizoval vnútorný priestor, inžinieri posunuli kolesá až do samotných rohov podvozku. Okrem toho bol motor otočený o 90 stupňov, čo je známe ako priečne usporiadanie motora, ktoré nielen rovnomerne rozložilo hmotnosť, ale aj zvýšilo stabilitu. Táto premyslená konštrukcia nielenže zväčšila priestor pre cestujúcich, ale zároveň priniesla modelu Mini povesť svižného a agilného vozidla.

Úsporné, štýlové a cenovo dostupné MINI si rýchlo získalo popularitu. Jeho britský šarm, cenová dostupnosť a prísľub dobrodružstva oslovilo široké spektrum ľudí, od celebrít cez študentov, robotníkov až po politikov. Dokonca aj slávny Enzo Ferrari vlastnil MINI, čo svedčí o jeho univerzálnej príťažlivosti. Podobný úspech zaznamenal v rovnakom čase aj Volkswagen Beetle na americkom trhu, čím sa začala éra oceňovania kompaktných automobilov.