Ilustračné foto.
PR článok
PR článok

Zaujímavosti Máte novú motorku? Nezabudnite ju prihlásiť

Foto: Pexels

4.2. 0:05 Prihlásenie motorky do evidencie je jednoduchý proces, je však vhodné dopredu sa informovať, aby všetko prebehlo naozaj hladko.

Vaša nová motorka už stojí v garáži a vy sa nemôžete dočkať, kedy ju prevetráte? Skôr, ako okúsite vietor vo vlasoch, je nutné vašu novú priateľku evidovať na príslušnom úrade Policajného zboru podľa miesta trvalého pobytu, prípadne sídla firmy, ktorá bude vozidlo prevádzkovať.

Prihlasovanie motorky do evidencie vozidiel sa veľmi nelíši od prihlasovania akéhokoľvek vozidla. Prihlásenie musí vykonať majiteľ a to najneskôr do 30 dní od nadobudnutia motocykla. V uplynulom roku došlo ku dvom zmenám v evidencii vozidiel. Prvou je, že už nie je nutné pristavovať vozidlo na obhliadku a druhá zmena spočíva v tom, že vlastník nemusí predkladať dopredu žiadosti o prihlásení vozidla do evidencie vozidiel. Všetko sa vybavuje na mieste.

Na prihlásenie motorky musí vlastník uviesť, kto bude držiteľom motocykla, a ak je to iná osoba, tá musí byť pri evidovaní prítomná tiež. Pri motocykloch s vyšším výkonom je nutnosťou vlastniť príslušný vodičský preukaz na motorku.

Pri prihlásení nového motocykla je majiteľ vyzvaný predložiť:

  • doklad o vlastníctve - leasingovú zmluvu alebo faktúru
  • pzp na motorku
  • ak je vlastník zastupovaný, tak splnomocnenie s úradne osvedčeným podpisom
  • ak sa eviduje vozidlo, ktoré má typové schválenie ES, je potrebné predložiť tzv. COC doklad (certifikát o konfirmite).V prípade, že ho predajca zaslal elektronicky, nie je to nutné
  • správny poplatok (jeho sadzba sa určuje podľa výkonu motora)

Tak, ako v prípade áut, aj vlastníci motocyklov majú možnosť uzatvoriť si okrem povinného poistenia motorky aj havarijné poistenie motocykla. Oplatí sa najmä, ak ide o nové typy motoriek, či ak majiteľ vie, že často navštevuje rizikové zóny. Ochráni vášho dvojkolesového tátoša v prípade prírodných katastrof, pri vandalizme, či pri účasti na dopravnej nehode.

PR článok
autor PR článok

Video

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.