Rusku trafil blesk za jazdy, jej auto ostalo stáť.

Zaujímavosti Masívna sila búrky na videu: Auto dvakrát trafil blesk, šoférka zostala len bezradne stáť

Foto: Youtube/ Video Desk

19.9. 11:37 Môže blesk trafiť auto a ak áno, ublíži posádke? To sú otázky, ktoré si počas búrok kladie veľa vodičov. Ruska Anna Nakaznichová mala tú smolu, že si ich overila v praxi.

Popularita autokamier v Rusku má na svedomí mnoho virálnych videí z tamojších ciest. Teraz sa môžete pozrieť na to najnovšie z nich. Zachytáva dvojitý úder blesku do Toyoty RAV4. Ako informuje magazín Siberian Times, video zachytila vodička Galina Eršová. Priamo pred ňou do SUV, ktoré riadila Anna Nakaznichová, dvakrát trafil blesk. Vozidlo zostalo bezradne stáť.

 

Brutálny prejav sily búrky našťastie šoférka i posádka Toyoty prežila bez ujmy. Všetci boli len veľmi vystrašení a šokovaní. Automobil je údajne nepojazdný, nevzplanul, no jeho motor silný elektrický výboj okamžite odstavil. Annu podľa vyjadrení na sociálnych sieťach ani tak nemrzí poškodené vozidlo, ale skôr fakt, že nikto z okoloidúcich, dokonca ani samotná Galina, nezastavili, aby posádke pomohli v prípade núdze. Všetci pokračovali, ako keby sa nič nestalo.

Mala Anna obrovské šťastie, alebo vás pred bleskom dokáže ochrániť každé auto? Podľa portálu AccuWeather je automobil bezpečným miestom, v ktorom môžete prečkať búrku. Jeho izolácia za pomoci gumených pneumatík je údajne mýtus, svoju úlohu tu zohráva skôr jav zvaný ako Faradayova klietka. Kovové vozidlo, ktoré má zavreté okná, elektrickú energiu odvedie do zeme a jeho posádke by sa nemalo nič stať.

Takto dopadlo zadné sklo Toyoty RAV4, blesk ho výrazne poškodil.
Takto dopadlo zadné sklo Toyoty RAV4, blesk ho výrazne poškodil.
Zdroj: Siberian Times

 Ak máte reálnu obavu, že by váš automobil mohol trafiť blesk, poprípade trafí automobil vo vašej blízkosti, nemali by ste sa dotýkať kovových častí vozidla ani interiéru. Najlepšie sa v extrémnych prípadoch ochránite tak, že vozidlo odstavíte na kraj cesty a okrem sedadla sa nebudete dotýkať žiadnych iných častí interiéru.

Vo všeobecnosti platí, že jazda s autom je počas búrky bezpečná a ak vás aj trafí blesk, odnesie si to len elektroinštalácia vozidla či jeho motor. To isté sa nedá povedať o golfových vozíkoch, pojazdných kosačkách či motocykloch. Tam svoj život počas búrky podľa AccuWeather vystavujete obrovskému riziku.

Video

Diskusia