Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením?

Základným rozdielom je, že povinné zmluvné poistenie kryje škody na majetku a na živote, ktoré spôsobíte vy prevádzkou svojho vozidlo iným osobám. Havarijné poistenie kryje škody, ktoré sa stanú na vašom vozidle. Ak zvažujete, či by ste si mali uzatvoriť havarijné poistenie, kľúčové je poznať odpoveď na otázku – Aká je trhová hodnota vášho vozidla?

Ako súvisí hodnota vozidla s havarijným poistením

Pri kúpe nového vozidla nie je nad čím premýšľať a havarijné poistenie vám odporúčame uzatvoriť. Pri jazdenom, niekoľkoročnom vozidle je potrebné poznať aktuálnu trhovú hodnotu vozidla. Je známym faktom, že vozidlá svoju hodnotu rýchlo strácajú. V prípade, že je hodnota vášho vozidla nižšia, ako by boli náklady na jeho opravu, havarijné poistenie sa vám neoplatí uzatvoriť. Poisťovňa by váš poistný prípad kvalifikovala ako totálnu škodu. Vám by bola vyplatená hodnota vozidla znížená o spoluúčasť. V konečnom dôsledku by ste na poistnom zaplatili viac, ako by ste získali za samotné vozidlo.

Nezabudnite, že povinné zmluvné poistenie musíte mať uzatvorené zo zákona. Vek vozidla nezohráva úlohu ani vo výslednom poistnom. To ovplyvňujú technické parametre, ako napríklad výkon motora a počet dopravných nehôd, ktoré ste ako vodič v minulosti spôsobili.