Jednoduché riešenie 14-ročnej študentky by mohlo zachraňovať životy.

Zaujímavosti Má iba 14 rokov a prišla s geniálnym riešením problému, ktorý desaťročia trápi vodičov

Foto: Paul Gassler/ Youtube

6.11. 10:30 Na bezpečnosť automobilov sa kladie čoraz väčší dôraz. Nejde však iba o ochranu posádky, ale aj okolia vozidla. 14-ročné dievča z USA ukázalo, ako by sa aktívne prvky dali posunúť na vyššiu úroveň.

V dnešných automobiloch už systém na monitorovanie mŕtveho uhla nie je ničím nezvyčajný. Bežne ním disponujú i automobily, ktoré nestoja desaťtisíce. Aj keď tento asistent rieši mnoho problémov a predchádza kolíznym situáciam napríklad na diaľnici, vo vozidle i naďalej zostáva niekoľko mŕtvych uhlov. Platí to najmä pre SUV, ktoré sú stále veľmi obľúbené.

Mohutné SUV majú často problém s výhľadom do strán.
Mohutné SUV majú často problém s výhľadom do strán.
Zdroj: BMW

Mohutná stavba športovo-úžitkových vozidiel má priamy negatívny vplyv na výhľad vodiča na okolitú premávku. Už v minulosti to potvrdila aj švajčiarska štúdia, ktorá sa zaoberala 69 novými automobilovými modelmi. Vedci počas piatich rokov výskumu prišli na to, že práve z SUV človek často vidí najhoršie, najlepší prehľad o okolitej situácii máme pri šoférovaní mini a malých áut, nasledujú kombi, kompaktné hatchbacky, sedany a liftbacky, MPV a vany a až po nich SUV.

Športovo-úžitkové automobily často trpia “nadváhou” a tá sa musí odraziť aj na ich stavbe. Konštrukcia kabíny, predovšetkým jej stĺpikov, si vyžaduje obozretnejší prístup. Preto je v SUV A-stĺpik mohutnejší, než v prípade menších a ľahších automobilov. V prípade prevrátenia vozidla na ňom bude spočívať omnoho vyššia hmotnosť.

Rast fyzických rozmerov A-stĺpika však má negatívny dopad na výhľad z automobilu. Čím je väčší, tým rozľahlejší mŕtvy uhol za ním vzniká. Cítiť to je napríklad pri prejazde kruhových objazdov, kedy sa môže stať, že vozidlo, ktorému máte dať prednosť, môžete na rozhodujúcu sekundu mať práve v mŕtvom uhle. Obdobná situácia platí aj pre cyklistov či chodcov v meste.

Anketa
Privítali by ste takéto riešenie aj vo vašom aute?
  • 93%
  • 7%

Ako sa dá dlhoročný problém vodičov riešiť? Možný postup načrtla iba 14-ročná Alaina Gassler z americkej Pensylvánie. Zúčastnila sa na technickej súťaži Broadcom MASTERS, v ktorej predstavila svoj návrh na vylepšenie bezpečnosti automobilov. Stačila jej na to obyčajná webkamera, projektor, prístup k 3D tlačiarni a špeciálna reflexná tkanina. 

Jednoduché riešenie 14-ročnej študentky by mohlo zachraňovať životy.
Jednoduché riešenie 14-ročnej študentky by mohlo zachraňovať životy.
Zdroj: Paul Gassler/ Youtube

Webkameru nainštalovala na vonkajšiu časť automobilu, obraz, ktorý zaznamenávala, sa prenášal do reflektora, ktorý ho potom premietal na A-stĺpik pokrytý spomínanou látkou. Nápad šikovnej mladej inžinierky zaujal odbornú porotu natoľko, že jej udelil cenu a finančnú výhru v hodnote 25 000  amerických dolárov. Iste, možno nejde o okamžite univerzálne použiteľné riešenie, prinajmenšom však upozorňuje na problém, ktorý dnes zatiaľ automobilky neriešia. Predstavte si, čo všetko môžu v tomto smere ponúknuť výrobcovia, keď funkčný systém dokázalo zostaviť 14-ročná inteligentná študentka v domácom prostredí.

Video

Diskusia