Tento obrázok majú do pamäte vryté celé generácie fanúšikov vesmírneho výskumu

Zaujímavosti Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Foto: Smithsonian National Air and Space Museum

20.7. 11:30 Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Práve v týchto dňoch svet a najmä Spojené štáty americké oslavujú 50. výročie prvého letu človeka na Mesiac. Pravdepodobne nikto nezabudne na 16. júl 1969, keď Neil Armstrong a Buzz Aldrin ako prví ľudia vstúpili na pôdu mimozemského telesa. Prečo o tom vlastne píšeme? Asi preto, že v rámci programu Apollo sa na Mesiac dostalo aj prvé auto. Teda, lepší výraz je asi len vozidlo.

Tento obrázok majú do pamäte vryté celé generácie fanúšikov vesmírneho výskumu
Tento obrázok majú do pamäte vryté celé generácie fanúšikov vesmírneho výskumu
Zdroj: Smithsonian National Air and Space Museum

Polstoročnicu síce neoslavuje mesačný rover, ale pri tejto príležitosti ho spomenúť musíme. Čisto elektrické vozidlo s oficiálnym označením Lunar Roving Vehicle (LRV) totiž na Mesiac prišlo o dva roky neskôr s misiou Apollo 15, ktorá zo Zeme odštartovala 26. júla 1971 a na Mesiaci pristála 30. júla 1971. Veliteľom misie bol David R. Scott, pilotom veliteľského modulu Alfred M. Worden a pilotom lunárneho modulu James B. Irwin. Za riadením roveru sa vystriedali Scott a Irwin.

Podľa Davida R. Williamsa, kurátora Koordinovaného archívu vesmírnych vedeckých údajov NASA (NSSDCA), na Mesiac sa dostali celkovo tri rovery, a to v rámci misií Apollo 15, 16 a 17. Na povrchu nášho nebeského suseda si na ňom v v priebehu Apollo 16 zajazdili John Young a Charles Duke, v nasledujúcej misii to boli Gene Cernan a Harrison Schmitt. Posádky strávili na Mesiaci tri dni a rovery absolvovali tri jazdy, každý deň jednu.

V rámci misie Apollo 15 najazdil rover celkovo 27,8 km počas troch hodín a dvoch minút. Najdlhšia jazda merala 12,5 km a najväčšia vzdialenosť od lunárneho modulu dosiahla päť kilometrov. Počas trvania Apollo 16 rover najazdil 26,7 km za tri hodiny a 26 minút, najdlhšia trasa bola 11,6 km a od modulu sa vozidlo vzdialilo 4,5 km. V prípade misie Apollo 17 astronauti prejazdili 35,9 km celkovo za štyri hodiny a 26 minút. Najdlhšia trasa bola 20,1 km a od modulu sa rover vzdialil 7,6 km.


Podrobné informácie o lunárnom vozidle nájdete v galérii


Boeing vyvinul rover len za 17 mesiacov a jeho stroj na Mesiaci prekonal všetky očakávania. Pracoval spoľahlivo bez závažnejších problémov. Harisson Schmitt, pilot lunárneho modulu misie Apollo 17, ho označil za spoľahlivé, bezpečné a flexibilné výskumné vozidlo. „Bez neho by vedecké objavy misií Apollo 15, 16 a 17 neboli vôbec možné a rovnako ani naše súčasné chápanie vývoja Mesiaca,“ povedal o prvom "aute" na mimozemskom telese astronaut.

Zdroj: Soňa Zverková

Video

Diskusia