Lada Niva je kult. Aj keď sa hranatý off-road s pôvodným názvom oficiálne neponúka, má obrovskú fanúšikovskú základňu. Niektorí ho milujú pre jeho terénne schopnosti, iní pre jeho jednoduchosť a pre ďalších je to len obyčajný stroj uprostred davu moderných kompaktných SUV. Len jedno Lada Niva rozhodne nie je: rýchla! Viac obrázkov nájdete v galérii.

Prerobená Lada Niva, nočná mora pre STK. Intercooler je umiestnený ešte pred maskou, 22-palcové kolesá vyčnievajú z podbehov.
Zdroj: AutoBild

Štvorvalec s objemom 1,7 l dosahuje výkon 61 kW (83 koní) a šprint na 100 km/h mu zaberie 20 sekúnd. To ale väčšine majiteľov Nivy nevadí, nebola stavaná na rýchlu jazdu. Existujú aj výnimky. Pred časom sme informovali o Lade Niva, ktorá mala od ruského tunera implantovaný dieselový štvorvalec od BMW. Výkon bol údajne 184 kW (250 k). V Grécku sa práve predáva Niva, ktorá je vraj ešte silnejšia!

Majiteľ Vaggelis Tsoumanis vložil do jednorázovky nespočetné hodiny práce a veľa peňazí, aby bola Lada naozaj rýchla. Najprv bol prestavaný a prevŕtaný štvorvalec na zdvihový objem 1,8 litra. Pretože to nestačilo, nainštalovalo sa aj turbodúchadlo. Keďže v motorovom priestore jednoducho nebolo dosť miesta pre medzichladič, bez ďalších okolkov ho namontovali pred masku chladiča.

Mnohé úpravy zabezpečili, že má byť teraz štvorvalec rovnako výkonný, ako niektoré športové autá. Riadiaca jednotka má k dispozícii tri rôzne mapy: Niva údajne dodáva 129 kW (175 k) na kolesá, pri prevádzke s LPG plynom. To je už nárast o takmer 100 koní. Je však potrebné urobiť ešte veľa. S 95 oktánovým super benzínom je výkon 154 kW (210 k) a s pretekárskym palivom šialených 221 kW (300 k).