Niva, resp. dnes už 4x4 Urban, na cestách púta pozornosť

Zaujímavosti Lada 4x4 Urban: Nový trend pre hipsterov?

Foto: AUTO BILD

29.12. 2018 13:50 Nemecké veľkomestá sú svedkami prekvapivého trendu - v uliciach je čoraz viac vidieť Ladu 4x4 Urban známu aj pod označením “Niva”. Starý ruský stroj si získava srdcia Nemcov aj po dekádach strávených vo výrobe - ako je to vôbec možné?

Už dlhší čas sa vo svojom revíre stretávam s novým fenoménom, ktorý pozorujem pozorne ako poľovník exotický druh zveri. Tam! Opäť ďalší exemplár! Pretože však nežijem v lese alebo na púšti, ale hlboko vnútri veľkomesta, nejde o nejakú lamu, ale o: Ladu. Poddruh Niva, po správnosti teraz už 4x4 Urban, po novom latinsky nazývaná aj „Vehiculum civitas popular“.

Niva, resp. dnes už 4x4 Urban, na cestách púta pozornosť
Niva, resp. dnes už 4x4 Urban, na cestách púta pozornosť
Zdroj: AUTO BILD

Dôvody na zvýšenie počtu nejakého modelu automobilu, ktorý v skutočnosti nikdy nevyhral žiaden porovnávací test alebo v jednotlivom teste nedostal viac ako dve hviezdy a už dobrých 40 rokov sa vyrába v nezmenenej podobe v ďalekom Rusku, sú rôznorodé. A všetky sú zhodne iracionálne.

Žiadnemu inému autu totiž nedokážu ľudia prepáčiť také množstvo očividných a objektívnych chýb, než tomuto malému teréniaku. Toto auto je pojazdný paradox.
Idem v ňom v tento horúci letný deň po rozohriatych uliciach veľkomesta, akceptujúc nepresné riadenie a otrasné brzdy, ignorujúc vŕzganie a hlasný klepot motora, ale napriek všetkému svojím spôsobom triumfálne smerom k prístavu. Pokúšam sa okamžite neodlomiť ako steblo slamy tenkú páku prevodovky a popritom sa kŕčovito usmievam, zatiaľ čo perly potu mi kvapkajú z čela rovno na podlahu auta.

Krátke previsy a kompaktné rozmery sú v meste požehnaním
Krátke previsy a kompaktné rozmery sú v meste požehnaním
Zdroj: AUTO BILD

Vonku je 38 stupňov, vnútri pocitovo aspoň 50. Klimatizáciu nemala Lada Niva zabudovanú nikdy. Nemôžem si dokonca ani vystrčiť ruku von z bočného okna, pretože sklo sa nedá stiahnuť celkom dole. A vetranie, pustené na plné obrátky s páčkou zatiahnutou celkom na modrý koniec škály, chrlí na mňa za hlučného zvuku ventilátora len ďalší teplý vzduch.

Pochopil som: kto chce byť cool, ten musí trpieť. Prečo však? Prečo vlastne čoraz viac ľudí žijúcich vo veľkomestách investuje zhruba 11 000 eur a kúpi si Ladu 4x4 ako druhé alebo tretie auto do domácnosti? Prečo sa odrazu stala – a toto slovo nemám rád – kultom?

Majiteľa Lady 4x4 Urban zamrzí, keď stretne
Majiteľa Lady 4x4 Urban zamrzí, keď stretne "konkurenta" - chce byť predsa výnimočný
Zdroj: AUTO BILD


Prečo sa odrazu tak často vyskytuje nielen u nás, ale aj vo vychytených štvrtiach nemeckých miest, ale nie napríklad v Petrohrade alebo Moskve? Na prvý pohľad je toto auto čosi ako pojazdná detská hračka: Pozri, aké je sladké! Tento kus hranatého ruského plechu, s extrémne krátkymi prevismi karosérie a s takmer 90-stupňovými uhlami skutočne vyzerá akosi rozkošne.

Ide o podobný fenomén ako Suzuki Jimny. Avšak pre skutočných hipsterov nie je malý japonský teréniak dostatočne exotický. A skutočnosť, že toto ruské nedokonalé vozidlo človeku rýchlo dokáže ísť veľmi na nervy, pretože sa jednoducho nedokáže správať, je často prehliadaná alebo odmietnutá so slovami: „Veď má takú nádhernú a jednoduchú techniku.“ Po anglicky – „Function follows form“ (funkčnosť až po dizajne).

Ku hipsterskému životnému štýlu sa viac hodí len málo áut
Ku hipsterskému životnému štýlu sa viac hodí len málo áut
Zdroj: AUTO BILD

Ak sa teda chystáte vzdať svojich osobných hospodárskych sankcií proti Rusku, tak si zadovážite dokonalé hipsterské približovadlo na štyroch kolesách, akýsi automobilový doplnok k roztrhaným dizajnérskym rifliam. Hoci, toto porovnanie nie je celkom presné: také nohavice môžu byť aj pekne drahé, Lada s cenovkou necelých 11 000 eur je však pomerne lacná.

Niekdajšie opovrhujúce krútenia hlavou a poznámky typu: „V akom lacnom šrote to jazdíš“ sa situácia zmenila na uznanlivé pritakanie: „To je teda kultová kára.“ Len tak, z ničoho nič. Lada pre to nemusela urobiť vôbec nič. Všimol som si dokonca, že aj tí najzarytejší cyklisti sa pri pohľade na moje testovacie vozidlo občas usmievajú a niektorí mi dokonca dávajú prednosť v jazde. Toto zázračné auto jednoducho musíte milovať.

Interiér sa síce zasekol hlboko v minulom storočí, plusomje však jednoduchosť ovládania
Interiér sa síce zasekol hlboko v minulom storočí, plusomje však jednoduchosť ovládania
Zdroj: AUTO BILD

Reklamný slogan Dacie kedysi v západných krajinách znel: „Symbol statusu pre ľudí, ktorí žiaden symbol statusu nepotrebujú“. Slogan Lady Niva by mohol znieť: „Symbol statusu pre všetkých, ktorí síce symbol statusu potrebujú, ale ktorý tak vôbec nevyzerá“. A tento status je alternatívny. Nesmie sa však zapáčiť príliš mnohým hipsterom, pretože masové hnutie by symbol statusu rýchlo zabilo.

Majiteľ kaviarne na rohu sa mi nedávno sťažoval, že pred dva a pol rokom bol vo štvrti prvý, kto si kúpil Nivu. „A dnes? Obzri sa navôkol...“ Lada Niva je ako kultové nemecké pivo Astra – síce v podstate nikomu nechutí, ale v ruke s ním vraj vyzeráte veľmi cool. Najskôr si z neho človek s uvoľneným výrazom uchlipne, potom ho jemne zatrasie, aby ho napokon s miernym odporom hrdinsky prehltol.

Uzávierku a redukčnú prevodovku v meste využijete len málokedy
Uzávierku a redukčnú prevodovku v meste využijete len málokedy
Zdroj: AUTO BILD

Jeden známy komik, ktorý sa z vidieka presťahoval do veľkomesta, vysvetlil fenomén okolo tohto kultového auta výstižne: v skutočnosti je zaťažený na veterány a zároveň si po prvý raz kúpil nové auto. Samozrejme, Nivu, aj to len preto, lebo už ako nová vyzerá, ako keby mala 40 rokov. Fanúšik starých Porsche nám aj objasnil, že ako otec malého dieťaťa potrebuje spoľahlivé auto do mesta a na vozenie svojich ratolestí do škôlky. Spoľahlivá a Lada?

Ide to dokopy? Nuž, aj tento komik musel priznať, že nie je celkom imúnny proti budeniu pozornosti. Je tak ideálnym prototypom vodiča Lady Niva. Je však celkom ľahko možné, že táto móda sa o pár rokov rýchlo skončí. Rovnako ako bokombrady, fúzy a havajské košele. Avšak práve teraz je Lada čosi ako lacné „géčko“ pre bežných ľudí, ktorí síce na dovolenku radšej cestujú svojou osvedčenou a spoľahlivou Octaviou kombi, ale so svojimi kamarátmi sa v piatok večer stretnú za volantom Nivy. Keď sa lakomosť premení na umenie: sama Lada nazýva Nivu vo svojom prospekte „Hipsterom“.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD
Diskusia  ()

Video

Diskusia