Spoločnosť Nissan uskutočnila prieskum návykov vodičov medzi siedmimi tisíckami opýtaných z významných automobilových trhov, ako sú Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Španielsko, Taliansko a Škandinávia (Nórsko, Švédsko a Dánsko).

Podľa prieskumu majitelia elektrických vozidiel najazdia ročne o 600 kilometrov viac ako majitelia klasických automobilov so spaľovacím motorom. V minulom roku najazdili respondenti priemerne s elektrickými autami 14 200 kilometrov, s klasickými 13 600 kilometrov.

Najviac podľa prieskumu najazdia Taliani, ktorým pribudne ročne viac ako 15 tisíc kilometrov. Za nimi nasledujú holandskí majitelia elektrických vozidiel s priemerným počtom 14 800 kilometrov ročne. Takmer 70 % opýtaných majiteľov elektrických vozidiel je spokojných s nabíjacou infraštruktúrou. 

Podiel vodičov, ktorí sú s dojazdom spokojní alebo ktorí boli ním dokonca pozitívne prekvapení, je približne rovnaký. Zaujímavé sú odpovede majiteľov spaľovacích automobilov na otázku, prečo nemajú elektrické vozidlo. Takmer polovica (47 %) z nich kladie ako hlavnú prekážku menší dojazd.

Len necelá tretina respondentov by si elektrický automobil nekúpila vôbec a 58 % uvádza ako hlavný dôvod nedostatočný dojazd. Čo je pre ľudí dôležitý faktor, ktorý by zohral úlohu pri ich prechode na elektromobilitu?  38 % ľudí by privítalo väčší dojazd, 32 % jednoduchší proces nabíjania a 30 % by chcelo lepšiu nabíjaciu infraštruktúru.

Zatiaľ čo väčšina súčasných majiteľov elektrických vozidiel je spokojná s nabíjacou infraštruktúrou, až 56 % majiteľov klasických automobilov uvádza ako hlavný dôvod neuvažovania o elektrickom pohone údajne nedostatočný počet nabíjacích miest. Rovnaký podiel tiež odhaduje, že sú nákladnejšie z hľadiska údržby ako porovnateľné benzínové alebo naftové vozidlá, a 48% hodnotí počet verejných čerpacích staníc ako nedostatočný.