Dieťa v rozpálenom aute trpí.

Zaujímavosti Koniec tragickým zlyhaniam? Autá budú musieť mať alarm upozorňujúci na zabudnuté dieťa

Foto: Shutterstock

9.11. 16:00 Moderné autá sú doslova preplnené rôznymi technológiami, no v bežnej výbave len tak nenájdete systém, ktorý by vás upozornil na to, že ste v aute zabudli dieťa. Taliani však budú musieť mať tento alarm v každom vozidle.

Šoféri v Taliansku budú musieť vybaviť svoje autá alarmom, ktorý ich upozorní v prípade, ak vo vozidle zabudnú svoje dieťa. Talianska vláda prijala túto povinnosť ako prvá krajina v Európe. Cieľom tohto opatrenia, ktoré je platné od štvrtka 7. novembra je zabrániť úmrtiam detí v dôsledku prehriatia v prípade, ak ho šofér v aute zabudne.

Talianske ministerstvo dopravy tiež informovalo, že na nákup každého takéhoto zariadenia poskytne príspevok 30 eur, pričom ak vodič nebude mať umiestnené toto zariadenie v aute, hrozí mu v Taliansku pokuta od 81, až do 326 eur.

Alarm musí byť namontovaný na autosedačkách pre deti mladšie ako štyri roky. Vodiča by mal upozorňovať vibrujúcim zvukom, obrázkovými signálmi a tiež aj odosielaním SMS či správ cez WatsApp. Tento zákon bol v Taliansku predložený už minulý rok po tom, ako zomrelo na prehriatie v aute niekoľko detí. V Taliansku sa už niekoľko rokov predávajú zariadenia, ktoré upozorňujú vodiča na zabudnuté dieťa v aute, po novom ich však bude musieť mať každý, bez ohľadu na to či chce alebo nechce.

Diskusia  ()

Video

Diskusia