Každá krajina má svoje vlastné zákony, ktoré upravujú jazdu po cestných komunikáciách. Keď ale idete na dovolenku, musíte sa prispôsobiť miestnym zvykom a to môže byť v určitých destináciach skutočne komplikované, lebo tam väčšinou platia svojské "pravidlá".

Námestie Taganskaya, Moskva

Moskva
Zdroj: Pinterest

Námestie Taganskaya je najkomplikovanejšia križovatka v Ruskej federácii. Spája dve námestia a niekoľko ciest, z ktorých každá obsahuje 6 alebo viac jazdných pruhov. Napriek tomu sa tu nestávajú závažné nehody tak často, pretože rýchlosť v centre hlavného mesta je nízka.

Meskel Square, Etiópia

Žiadne svetlá, žiadny kruhový objazd, žiadni dopravný policajti, iba veľa "šťastných" ľudí, ktorí sa tesne vyhýbajú zrážkam všetkého druhu. Ďalej sa dotanete iba vtedy, keď máte pevnú vôľu a dobré oko. 

Letisko Gibraltár

Na ostrove s rozlohou 6,7 km2 je každá vzdialenosť krátka, a tak sa môže stať, že sa dostanete na letisko. Nedáva to zmysel? Jeho dráha sa totiž prelína s ulicou, no na letisku sa vybaví iba niekoľko letov denne. Prakticky to funguje ako u nás so železničný priecestím. 

Križovatka Shibuya, Tokio

Jednou z najväčších atrakcií Japonska je križovatka Shibuya, najrušnejší priechod pre chodcov, cez ktorý naraz prejde neuveriteľných 2 500 ľudí zo všetkých smerov. Prechod v blízkosti tokijskej stanice Shibuya križujú štyri ulice a päť prechodov pre chodcov. 

Bonus: Račianske mýto, Bratislava

Račianske mýto
Zdroj: Miroslav Petrasko

Križovatka na Račianskom mýte tvorí jeden z najdôležitejších dopravných uzlov Bratislavy, kde prechádzajú nielen autá a chodci, ale aj električky a trolejbusy zo všetkých smerov. Zelená na semafore svieti len pár sekúnd pre každého účastníka cestnej premávky, čo môže v zložitej križovatke v dopravnej špičke spôsobiť zápchu s aj polhodinovým zdržaním, keďže niektorí vodiči majú v obľube brzdiť premávku uprostred.