Kim Kardashian West pri fotení novej kolekcie Naked.

Zaujímavosti Kim Kardashian si pre svoju kampaň vybrala výnimočné auto: Čo za model to vlastne je?

Foto: Instagram/kimkardashian

6.3. 6:50 Na sociálnych sieťach v posledných týždňoch rezonuje neortodoxný automobilový koncept Lancia Stratos Zero HF. V kampani určenej na propagáciu spodného prádla ho totiž použila známa celebrita.

Američanka Kim Kardashian West je známa predovšetkým ako “profesionálna celebrita”. Pravdou však je, že svoje aktivity nemieri iba na sociálne siete či bulvár, dnes už je aj podnikateľkou. Kim má značku spodného prádla Skims a neváha ju podporiť aj osobne. Dokázala to aj pri nedávnom fotení novej kolekcie, ktoré ozvláštnila výnimočným automobilom.

Celebritka si na fotenie zabezpečila Lanciu Stratos HF Zero, ktorá patrí ku ikonickým konceptom minulého storočia. Dizajnovým tvorcom štýlovej štúdie z roku 1970 sú známe mená Bertone a Gandini. O Stratos 0 (Zero) sa hovorí ako o najfuturistickejšom konceptovom automobile dvadsiateho storočia. Jeho prísne ihlanový tvar mal prispieť k výnimočnej aerodynamike.

Lancia Stratos HF Zero.
Lancia Stratos HF Zero.
Zdroj: Contepcarz

Štúdia Lancia Stratos pôsobí rozmerným dojmom, v skutočnosti však na dĺžku meria iba 3 581 mm, čo je menej než dosluhujúca generácia Hyundai i10. Na druhú stranu je však auto široké 1 727 mm a jeho výška dosahuje iba 846 mm. Jeho dynamickým proporciám pomáha aj fakt, že zadná náprava je o 102 mm širšia, než predná.

Z technických údajov sa oplatí spomenúť, že koncept je schopný dosiahnuť maximálnu rýchlosť na úrovni 193 km/h. O pohon sa tu stará vidlicový štvorvalec, v ktorom piesty zvierajú veľmi úzky uhol a sú umiestnené relatívne blízko pri sebe. Jednotka má zdvihový objem 1,6 l a produkuje maximálny výkon necelých 85 kW (115 k). Prevodovka tu je päťstupňová manuálna. Aj so 115-koňovým motorom môže koncept jazdiť veľmi svižne, jeho hmotnosť totiž dosahuje iba 710 kilogramov.

Lancia Stratos HF Zero.
Lancia Stratos HF Zero.
Zdroj: Contepcarz

Najzaujímavejšou vlastnosťou Lancie Stratos HF Zero je jednoznačne jej dizajn, zaujme však aj riešením interiéru. Do kabíny tohto vozidla sa nastupuje cez obrovské čelné sklo, vodič môže za volant doslova vkráčať a potom za sebou zavrieť a usadiť sa. Na bočné dvere tu pri tak nízkej siluete nebol priestor. Zaujímavosťou však sú panoramatické okná po stranách karosérie, ktoré zaručujú dobrý výhľad z vozidla.

Lancia Stratos HF Zero.
Lancia Stratos HF Zero.
Zdroj: Contepcarz

Koncept, ktorý tento rok oslavuje 50. narodeniny, si Kim nevybrala náhodou. Už pred rokom jeho fotku zdieľala na sociálnej sieti a chválila ho. Koncept sa z depozitára štúdia Bertone dostal po jeho krachu v roku 2011, vtedy ho odpredali približne za sumu 780 000 eur. Dnes štúdiu vlastní americký miliardár Phillip Sarofim, ktorý svoj poklad nedrží iba v garáži, ale často mu dopraje aj pobyt na čerstvom vzduchu.

Video

Diskusia