Porsche Taycan Turbo.

Zaujímavosti Kedy je elektromobil ekologický? Presné dáta z Nemecka ukazujú tvrdú realitu a výzvu pre Európu

Foto: Porsche

6.9. 2019 9:08 O ekologickom prínose elektromobilov sa vedú dlhé debaty. Nemecký Adac teraz vydal štúdiu, ktorá sa zakladá na reálnych dátach.

Elektrické vozidlá hlásia nástup. Sú však naozaj tak eko? Áno aj nie. Aspoň to hovorí najnovšia štúdia nemeckého Adacu, ktorý spočítal emisie CO₂ vytvorené počas celého životného cyklu spaľovacích i elektrických automobilov. Výsledky sú jasné. Elektroautá sú ekologické, všetko však závisí od krajiny, kde ich produkujete a používate.

Na základe aktuálnej situácie nemeckého energetického mixu možno povedať, že elektromobil je tam v porovnaní s benzínovým vozidlom z pohľadu emisií oxidu uhličitého ekologickejší od 127 500 km čo je približne 8,5 roka. Diesel pritom prekoná až na úrovni 219 000 km, teda v priebehu 14,6 roka. Pohony fungujúce na CNG či vodík pri súčasnej situácii energetického mixu elektroauto netromfne nikdy.

Takto vyzerá karbónová stopa elektromobilu porovnaná s inými vozidlami.
Takto vyzerá karbónová stopa elektromobilu porovnaná s inými vozidlami.
Zdroj: ADAC

  Všetko by sa zmenilo, ak by Nemecko svoju elektrickú energiu vyrábalo na 100 % z alternatívnych zdrojov. Vtedy by elektromobil benzínové auto preskočil už po 37 500 km, dieselové po 40 500 km, CNG po 48 000 a vodíkové po 115 500 km. To je však dnes zatiaľ ťažko predstaviteľná situácia. V závere správy Adac sumarizuje, že problémom pri elektromobiloch je najmä zdroj elektrickej energie danej krajiny.

Energetický mix Nemecka s vysokým podielom uhoľných elektrární nie je lichotivý, podiel alternatívnych zdrojov však rokmi stúpa. Napríklad na Slovensku by ste s elektromobilom boli ekologickejší, u nás má vysoké zastúpenie atómová energia, ktorá je z hľadiska produkcie CO₂ výhodná. Dosiahnutie energetického mixu tvoreného na viac než 90 % alternatívnymi palivami nie je nemožné. 

Už v roku 2016 hranicu 90 % pokorili štáty ako Keňa, Etiópia, Zambia, Uruguaj, Nórsko, Tadžikistan, Kostarika a Namíbia. Paraguaj, Island, Demokratická republika Kongo či Albánsko sa dokonca mohli pochváliť 100-percentným alternatívnym mixom. Slovensko sa pred tromi rokmi mohlo “pochváliť” využívaním alternatívnych zdrojov na úrovni 24,5 % - sem sa však ani náhodou nerátajú atómové elektrárne. Nemecko na tom oveľa lepšie nebolo, z obnoviteľných zdrojov vyrábalo len 29 % svojej elektrickej energie.

Video

Diskusia