Ako si poistiť STK?

STK môže byť naozajstným strašiakom. So správnou prípravou sa však môžete vyhnúť väčšine problémov. Vodiči totiž často kontrolou neprejdú pre úplné maličkosti, ako je napríklad nedoplnená voda v ostrekovači, exspirácia autolekárničky alebo neúplnosť dokladov. S našim zoznamom však na nič nezabudnete a s veľkou pravdepodobnosťou kontrolu absolvujete na jednotku s hviezdičkou. Uchovajte si potom samozrejme protokol o technickej kontrole vozidla a osvedčenie o TK a EK. Perforované nálepky na čelnom skle sú od 1. júla 2021 minulosťou. 

Aké dokumenty potrebujem?

Pripravte si originál osvedčenia o evidencii vozidla alebo originál technického preukazu. Ak ste si nechali na auto nalepiť fólie, určite predložte potvrdenie o ich montáži a ak ste pohon auta dali prerobiť na LPG či CNG, originál protokolu o montáži plynového zariadenia potrebujete tiež.

Čo všetko treba skontrolovať?

Základom, a to nielen počas kontroly STK, ale stále, je povinná výbava. V súčasnosti je to autolekárnička, ktorá nesmie byť po dátume exspirácie, prenosný výstražný trojuholník a reflexná vesta. Ak nie je vaše auto vybavené systémom Run-flat alebo prostriedkami na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky, musíte mať aj náhradné koleso, kľúč na matice a príručný zdvihák.

Určite si dajte pozor, aby brzdy auta neškrípali a nepískali a tak isto si skontrolujte pneumatiky. Musia byť riadne nafúkané a bez poškodenia, samozrejme so správnym rozmerom, vhodným pre vaše auto a s minimálnou hĺbkou dezénu. V lete je to 1,6 mm a v zime 3,0 mm.

Overte si, či vám na aute všetko svieti tak ako má. Stretávacie, obrysové i diaľkové svetlá musia byť plne funkčné. Podobne ako hmlovky, smerovky, brzdové a spätné svetlá.

Nezabudnite na funkčnosť stieračov okien, klaksón a doplňte aj všetky prevádzkové kvapaliny, čiže kvapalinu do ostrekovačov, chladiacu kvapalinu, olej a brzdovú kvapalinu. Žiadna z nich nesmie unikať.

Napokon skontrolujte sklá. Na čelnom skle napríklad nemôžu byť praskliny s priemerom viac ako 2 cm.

A malá rada na záver. Auto si poriadne umyte. Vozidlo musí byť čisté a hlavne, EČV, VIN číslo a výrobný štítok musia byť jasne čitateľné.

Je potrebné navštíviť automechanika?

Aj keď sa o svoje autíčko či motorku dobre staráte, sú veci, ktoré si sami pred STK skontrolovať ani opraviť neviete. Navštívte preto autoservis, spojte sa so svojim automechanikom a nechajte vozidlo podrobiť dôkladnej kontrole.

Týka sa STK aj mňa?

STK a PZP sa týka každého vozidla. Keď kúpite nové vozidlo, povinnosť vám vzniká po štyroch rokoch. Potom musíte na STK chodiť pravidelne, a to každé dva roky. 

Čo keď zabudnem?

Sledujte si dátum, kedy musíte kontrolu auta vykonať, inak dostanete pokutu. je všetko generované automaticky a 330 Eur určite viete minúť aj inak. Až do takej výšky sa totiž môže vyšplhať pokuta za jazdenie bez STK. Tak isto je podmienkou, aby bolo platné PZP. PZP online si jednoducho vybavíte odkiaľkoľvek.

Prečo je STK tak dôležitá?

Základom je zistiť, či je vozidlo spôsobilé jazdiť po cestách a či neohrozuje bezpečnosť ostatných vodičov v premávke. Z emisného hľadiska sa skúma, či motor spĺňa výrobcom alebo zákonom stanovené limity oxidu uhoľnatého a nespálených uhľovodíkov. Tak isto je povinným doplnkom poistenie auta.