ikona

Zaujímavosti Jeep Gladiator už úraduje v teréne

Foto: Jeep

8.2. 13:14 Ešte pred ostrým začiatkom predaja sa jeden exemplár objavil na štarte pretekov v Kalifornii, no nie v pôvodnej podobe.

K najväčším legendám off-roadu patrí bezpochyby Jeep Wrangler. Už v sériovom stave je tento poctivý Američan mimoriadne schopný a špeciálne upravené kúsky toho dokážu ešte viac. Príbuzný pick-up na tom s talentom na prekonávanie prekážok bude podobne. Súrodenec slávneho vozidla menom Gladiator mal premiéru len nedávno, napriek tomu už úraduje v teréne.

Podvozok amerického pick-upu je kompletne prepracovaný
Podvozok amerického pick-upu je kompletne prepracovaný
Zdroj: Jeep

Drsná novinka ešte nedorazila ani k domácim predajcom, ale už sa objavila na piesočných pretekoch v Kalifornii. A nie v štandardnej podobe. Na štartovný rošt sa tam postavil exemplár, ktorý prešiel rukami lokálnej firmy Savvy Off-Road. Vozidlo dostalo kompletne prepracovaný podvozok s výrazne vyššou svetlou výškou a špeciálne kolesá vybavené masívnymi pneumatikami.

Z karosérie pick-upu zmizli oba nárazníky. Rolu toho zadného prevzala jednoduchá kovová rúrka, rovnako ako v prípade prahov. Dopredu sa nasťahovala konštrukcia s elektrickým navijakom. Bočné okná zmizli spolu s rámami, zostala teda len spodná časť dverí. Do vypitvaného interiéru sa nasťahovala ochranná konštrukcia a dvojica škrupinových sedadiel Sparco. Motor sa nemenil, pod kapotou zostal atmosférický benzínový šesťvalec Pentastar s objemom 3,6 litra.

Takto vybavené vozidlo štartovalo na práve prebiehajúcom podujatí King of the Hammers, kde súťaží v kategórii Spidertrax 4600. Za jeho volantom sa strieda Robby Gordon a šampión pretekov Erik Miller. Kvalifikácia im vyšla, v rámci svojej triedy dosiahli najlepší čas s odstupom priepastných desať sekúnd. Gladiator má teda dobre našliapnuté na veľký vstup do sveta terénnych pretekov.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia