ikona

Zaujímavosti Jeep Gladiator: 1 000 koní od Hennessey

Foto: Hennessey Performance

3.6. 15:08 Americký tuner plánuje z novinky urobiť verziu Maximus, ktorá disponuje upraveným podvozkom a prepĺňaným osemvalcov z modelov Hellcat.

Na sklonku minulého roka sa Jeep po dlhých rokoch vrátil do segmentu pick-upov tvoriaceho v Spojených štátoch nezanedbateľnú časť predajných čísel. Vstúpil doň typom Gladiator, ktorý neskrýva DNA ikony menom Wrangler. Vozidlo je aktuálne v hľadáčiku viacerých tunerov. Nechýba medzi nimi ani firma Hennessey Performance, ktorá dala svojim plánom konkrétnu podobu.

Hennessey Maximus je brutálne silné auto vhodné do ťažkého terénu
Hennessey Maximus je brutálne silné auto vhodné do ťažkého terénu
Zdroj: Hennessey Performance

Známy úpravca z amerického štátu Texas zverejnil vizualizácie drsného exemplára novinky, ktorý dostal prívlastok Maximus. Od sériovej formy sa tento Jeep odlišuje vo viacerých smeroch. V prvom rade má o poznanie štedrejšiu svetlu výšku, za ktorou stojí upravený podvozok. Na nápravách sa krútia 20-palcové disky kolies s obutím vhodným do ťažkých podmienok. Pick-up má okrem toho predný ochranný rám s integrovanými diódami, ďalší LED panel je umiestnený na streche.

Na obrázkoch môžeme vidieť nielen špeciálne tlmiče, ale aj mohutné brzdy Brembo s perforovanými kotúčmi na oboch nápravách. Ich použitie nie je žiadnou náhodou. Gladiator totiž dostal od Hennessey takmer presne 1 000 koní, čo je niekoľkonásobný nárast svalov. Môže za to použitie 6,2-litrového osemvalca z modelov Hellcat. Ten ešte prešiel dodatočnými úpravami, vďaka tomu má vyprodukovať výkon 745 kW (1 014 k) a krútiaci moment 1 264 Nm. To sú skutočne brutálne čísla.

Maximus síce zatiaľ existuje len na papieri a počítačom vytvorených grafikách, no vzhľadom na skúsenosti tohto tunera netreba o jeho realizácii pochybovať. Hennessey Performance plánuje do takejto formy upraviť 24 kusov pick-upu Jeep. Každá prestavba má zabrať približne štyri mesiace, pričom za jeden kus zaplatia záujemcovia najmenej 200-tisíc dolárov (asi 180-tisíc eur).

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia