Aston Martin 1½ Ulster

Zaujímavosti Osemdesiatnik Aston Martin je na predaj

Foto: Aston Martin

22.6. 2015 16:36 Pretekársky roadster postavili v roku 1935 pre vytrvalostné podujatie v Le Mans. Ide o jeden z iba štyroch vyrobených exemplárov.

Počas tohto víkendu sa v anglickom Goodwoode bude odohrávať jeden z najväčších motoristických sviatkov roka, Festival rýchlosti. Na pôde tejto akcie sa predstaví mnoho automobilov zo súčasnosti i dôb dávno minulých. Chýbať nebude dražba. Aukčná sieň Bonhams počas nej ponúkne viacero zaujímavých vozidiel, vrátane historického modelu Aston Martin.

Aston Martin 1½ Ulster postavili pre Le Mans
Aston Martin 1½ Ulster postavili pre Le Mans
Zdroj: Aston Martin

Na predaj bude pretekársky roadster 1½ Ulster s výrobným kódom LM19, ktorý postavili v roku 1935 pre vytrvalostné podujatie v Le Mans. Továreň vyrobila iba štyri exempláre tohto modelu, ide teda o naozaj veľkú vzácnosť. To podporuje aj jeho bohatá súťažná história. Vozidlo sa objavilo na štarte takých pretekov Mille Miglia, RAC Tourist Trophy či francúzsku Veľkú cenu v roku 1936. Nebolo pritom len účastníkom, ale na svojom konte má viacero významných úspechov.

Osemdesiatnik poháňaný 1,5-litrovým štvorvalcom je napriek vysokému veku vo výbornom stave, na čom majú hlavný podiel doterajší majitelia. Celých 76 rokov zo svojho života bol Aston Martin v rukách dvoch rodín, ktoré ho používali len veľmi zriedka a príkladne sa oň starali.

Celých 76 rokov bolo auto v rukách dvoch rodín
Celých 76 rokov bolo auto v rukách dvoch rodín
Zdroj: Aston Martin

Roadster okrem toho prešiel viacerými citlivými renováciami, ktoré zahŕňali aj čierne lakovanie či červenú kožu pokrývajúcu sedadlá. Dnes vyzerá vozidlo ako nové. Nie je preto prekvapením, že jeho hodnotu odborníci odhadujú na 2,2 až 3,1 milióna eur. Ak to výsledná cena potvrdí, môže ísť o najdrahšie auto predané počas víkendu touto dražobnou spoločnosťou.

Video

Diskusia