ikona

Zaujímavosti Legendárna Škoda 130 RS: Drahšia než Superb

Foto: Car and Classic

9.9. 2018 11:00 Aj Škodovka môže byť svetovou legendou. V minulosti vyrobila táto automobilka vozidlo, ktoré zmietlo všetkých konkurentov zo stola!

Tradičná automobilka našich susedov je dnes populárna najmä kvoli kvalitným a cenovo dostupným vozidlám. História značky Škoda však siaha omnoho hlbšie. V minulosti bola totiž veľkým menom aj vo svete motoršportu, konkrétne v rely. Prelomovým modelom bol typ 130 RS.

Špeciálna škodovka má aj po rokoch svoje čaro
Špeciálna škodovka má aj po rokoch svoje čaro
Zdroj: Car and Classic

Pretekársky špeciál zo sedemdesiatych rokov rozvíril vody a dokázal, že nie len na západe vznikajú mimoriadne agilne vozidlá. Ako dôkaz poslúžia napríklad úspechy Johna Haughlanda, ktorý so stotridsiatkou vyhral viac ako 100 pretekov. Na svete je len približne 38 originálnych exemplárov, pričom sa z tohto počtu do dnešných dní zachovala len časť. Nájsť kúsok s dobrým technickým stavom je teda takmer nemožné. Jeden sa však objavil na predaj v Bulharsku.

Vyrobený bol v roku 1979 pre domáci Auto Sport Club Bulgaria a aktívne súťažil medzi rokmi 1980 a 1983. V roku 1997 prešlo vozidlo kompletnou renováciou, ktorá trvala 9 rokov, a následne putovalo do rúk zberateľa Hristiyana Kosturskeho. Pod kapotou tejto rarity sa ukrýva 1,3-litrový (1298 ccm) s výkonom 104 kW (142 k), pričom auto váži iba 720 kg. Za legendárnu Škodu si majiteľ pýta 85 tisíc eur.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia