K bezpečnostným prvkom má pribudnúť aj zariadenie, určené na detekciu alkoholu.

Zaujímavosti Jazda pod vplyvom alkoholu by mala čoskoro byť minulosťou. Chystá sa radikálny zákrok

Foto: www.pixabay.com

3.11. 11:00 Americká vláda požaduje testovacie zariadenie na alkohol, zabudované v palube každého nového vozidla.

V dnešnej dobe sú autá preplnené aktívnymi a pasívnymi prvkami bezpečnosti natoľko, že sa v mnohých situáciách dokážu riadiť takmer samé. Niektorým senátorom USA to však nestačí. K bezpečnostným prvkom by chceli zabudovať aj zariadenie na detekciu alkoholu, ktoré zabráni naštartovaniu vozidla v prípade, ak BAC (obsah alkoholu v krvi) prekročí povolenú hranicu 0,08.

 

Na amerických cestách totiž denne zomrie približne 30 ľudí v dôsledku dopravnej nehody súvisiacej s alkoholom. Niet sa teda čomu čudovať, že sa americká vláda rozhodla proti týmto číslam zakročiť. Senátori z Nového Mexika a Floridy tak zaviedli právne predpisy, ktoré by nariadili, aby všetky nové osobné autá boli od roku 2024 vybavené pasívnym prvkom bezpečnosti, presnejšie pokročilým softvérom na detekciu alkoholu. Ten by znemožňoval štart vozidla v prípade, ak by obsah alkoholu v krvi vodiča presahoval povolenú hranicu.

Vláda má dva systémy na detekciu alkoholu:

Systém funguje podobne ako tradičný dychový analyzátor, no vodič nemusí fúknuť do zariadenia tak silno, ako pri bežnej skúške na alkohol.
Systém funguje podobne ako tradičný dychový analyzátor, no vodič nemusí fúknuť do zariadenia tak silno, ako pri bežnej skúške na alkohol.
Zdroj: DADSS touch-based system. DADSS

Na detekciu alkoholu majú slúžiť dva systémy. Prvý z nich je podobný tradičnému dychovému analyzátoru, ktorý používajú policajti. Tento systém ale na kontrolu BAC nevyžaduje hlboký a dlhý výdych. Spoločnosť SenseAir pracuje na zariadení, ktoré vodičovi umožňuje normálne dýchať, pri čom vydýchnutý vzduch vstupuje do senzora, ktorý meria množstvo prítomných molekúl alkoholu a oxidu uhličitého.

Systém detekuje alkohol v krvi pomocou priloženia prstu na určité miesto.
Systém detekuje alkohol v krvi pomocou priloženia prstu na určité miesto.
Zdroj: DADSS touch-based system. DADSS

Druhý systém je omnoho komplexnejší a využíva prst vodiča na detekciu alkoholu pomocou spektroskopie a meria hladinu BAC pomocou kapilár v prste pod kožou. Na prst svieti svetlo a zariadenie hľadá zvýšenú koncentráciu alkoholu. Zariadenie však musí byť umiestnené na mieste, ktorého sa bude dotýkať len šofér.

Dôvodom, prečo tieto zariadenia ešte nie sú v automobiloch je fakt, že technológia musí byť veľmi presná a spoľahlivá, pričom nesmie dochádzať k falošným vysledkom. Ďalším dôvodom je tiež zabezpečenie týchto zariadení. Neustále sa pracuje na tom, ako by bolo toto zariadenie chránené pred deaktiváciou. Poslednou otázkou ostáva aj cena vozidiel, ktorá by sa aplikáciou týchto systémov zaručene zvýšila. 

Diskusia  ()

Video

Diskusia