Ako deti z vidieka sme mali vlastné zákony, podľa ktorých sme riadili aktivity, a nie náhodou sa podobali na pranostiky: Keď v júli horúčavy prežijeme, až do septembra sa kúpať budeme. Ďalšie pravidlo sa nerýmovalo, ale nás chalanov obzvlášť zaujímalo: Tisíc mariek za každú konskú silu. Toľko vtedy stál ojazdený traktor z druhej ruky. Našimi favoritmi v poľnohospodárskej technike vtedy boli značky traktorov Fendt, Schlüter a Deutz.

Obaja majú 530 koní, jeden z nich je „svinsky“ drahý. Náš testovací Taycan leží o niečo nižšie než Claas. Nielen výškou, ale aj cenovo.
Zdroj: Auto Bild

O 40 rokov neskôr stojím zase v jednom zemiačnisku (odroda Lady Rosetta). Medzitým som vyrástol, ale traktory tiež. Nemotorné obry? Skôr statní chodci. Priemer pneumatiky 2,15 metra. Od povrchu poľa po strechu štyri metre. Hore do plne klimatizovanej a plne odpruženej kabíny vedie sedem schodíkov. A čo sa týka starého porekadla, z mariek sú dnes eurá a za konskú silu by ste zaplatili 1 206 eur. Identicky motorizované Porsche Taycan je oproti tomu za babku (323 eur za konskú silu).

Šesťvalec Mercedes: 530 koní
Krútiaci moment: 2 600 Nm
Cena: 639 630 eur

Až 639 630 eur za poľnohospodársky traktor! Lenže aký traktor! Claas Xerion 5000 je špeciálny model s originálnym lakom. Áno, aj u predajcov poľnohospodárskej techniky je to podobné ako u predajcov áut, snažia sa tiež prichádzať s akciovými ponukami a so špeciálnymi edíciami. Tento kus bol vyrobený pri príležitosti 25. výročia modelového radu Xerion, ktorý sa vyrába v meste Harsewinkel. Bol som poctený tým, že si ho môžem vyskúšať medzi prvými.

Traktor si pomocou GPS vypočíta dráhu po poli a potom už jazdí plne autonómne (len na úvrati vodič musí otočiť volantom).
Zdroj: Auto Bild

Poďme si oslávenca v krátkosti prehliadnuť: „Rrrr…“ Sedadlo odpružené vzduchom sa automaticky nastaví podľa hmotnosti vodiča. Predo mnou je jeden joystick, aký som dakedy používal v leteckom simulátore. S tým rozdielom, že toto nie je žiadny pluhový simulátor, toto sa deje naozaj!

Viac obrázkov obrieho traktora v našej galérii

Vedľa mňa sedí na núdzovom sedadle Martin Dingmann (50), jeden z 12 000 pracovníkov rodinnej firmy Claas. Jeho funkcia sa nazýva Sales Promoter Tractor – čo sme v minulosti volali aj inak… Pokúsil sa mi v rýchlom slede vysvetliť funkciu každej páčky a tlačidla, čo robieva aj pri roľníkoch, keď si kupujú Xerion. Niekedy to trvá celý jeden deň.

Nádrž na naftu: 930 litrov
Nádrž na močovinu: 90 litrov

Jedno tlačidlo zdvihne celú kabínu do výšky 40 centimetrov, ďalšie ju otočí o celých 180 stupňov. Čo ešte pred chvíľou bola zadná časť, je predok. „Dopredu môže ísť rovnako dobre ako dozadu,“ hovorí Martin Dingmann. „Praktické, keď treba vyparkovať z miesta, nemusíte cúvať,“ hovorím.
Potom to príde. Spúšťam 7,4-tonový kultivátor na piesčitú pôdu. Ide o zariadenie s rotačnými motyčkami a diskami na nakyprenie pôdy a za- pracovanie rastlinných zvyškov. Táto vecička stojí 70 000 eur!