The Barnacle.

Zaujímavosti Inovatívna náhrada za tzv. papuču má problém: Za všetko môžu vynaliezaví študenti

Foto: Facebook (The Barnacle)

24.1. 15:35 Rozkladacia plastová doska Barnacle sa prisaje na čelné sklo a zabraňuje vodičovi vo výhľade. Deaktivovať ju možno samostatne. Imobilizér sa však údajne dá prekonať aj bez toho, aby motorista zaplatil pokutu cez aplikáciu.

Nesprávne parkovanie sa zvykne trestať dvomi spôsobmi: odtiahnutím vozidla alebo jeho znehybnením. V druhom prípade sa spravidla používa železná konštrukcia upevnená na kolese. Tento systém však má nevýhody, ktoré sa snažila vyriešiť americká firma ITSA Solutions. Jej výsledkom je alternatívne zariadenie s označením Barnacle.

Inovatívna náhrada za tzv. papuču sa od nej líši základným princípom. Namiesto blokovania kolies totiž zabraňuje vodičovi vo výhľade: rozkladacia plastová doska sa veľkou silou prisaje na čelné sklo a v prípade zaznamenania pohybu spustí hlučný alarm. Ten má zabrániť jazdeniu s hlavou vytrčenou cez bočné okno. Výhodou je, že motorista vie systém deaktivovať samostatne. Stačí prostredníctvom aplikácie zaplatiť pokutu. Následne treba zadať prijatý kód a odomknutý imobilizér odložiť do špeciálnej zbernej nádoby.

Odstrániť z okna Barnacle údajne nie je také ťažké, ako tvrdí výrobca.
Odstrániť z okna Barnacle údajne nie je také ťažké, ako tvrdí výrobca.
Zdroj: Facebook (The Barnacle)

Barnacle funguje celkom elegantne a počas ostatných rokov sa rozšíril v Spojených štátoch do mnohých miest. No teraz má na krku problém. Za všetko môžu vynaliezaví študenti Oklahomskej univerzity, ktorých rozhnevala skúšobná prevádzka systému. Tá sa zhruba po mesiaci predčasne skončila.

Viacerí návštevníci školy sa neprehliadnuteľné žlté zariadenie snažili prekonať a podľa informácií publikovaných na sociálnych sieťach boli úspešní. Silné prísavky tvoriace kľúčovú časť imobilizéru nie sú neprekonateľné. Údajne stačí na nejakých 15 minút zapnúť vyhrievanie okna a následne možno Barnacle oddeliť napríklad pomocou kreditky. S trochou práce tak vraj možno vyviaznuť bez pokuty,

Médiami prebehol aj bizarný prípad, ktorý hovorí o zneužití integrovanej SIM karty. Jeden študent sa vraj pomocou nej niekoľko mesiacov zadarmo pripájal na internet. Barnacle má teda rezervy, výrobca zariadenia však avizuje ďalšie zvýšenie jeho odolnosti. Pomôže to rozšíreniu tohto riešenia? Nie sme si tým istí, v mnohých mestách a krajinách sa momentálne preferuje elektronický systém. Jeho zavedenie sa pripravuje aj na Slovensku.

Diskusia  ()

Video

Diskusia