Google Maps Hacks.

Zaujímavosti Google sa nechal jednoducho oklamať: Muž vytvoril na mapách neexistujúce zápchy

Foto: simonweckert.com

5.2. 12:19 Chodec ťahal berlínskymi ulicami vozík s takmer stovkou smartfónov, na ktorých bežala aplikácia Maps. Stačilo to na automatickú zmenu ich farby zo zelenej až na červenú.

Aktuálne dopravné informácie boli snom vodičov dlhé roky. Rádiové vysielanie to sčasti naplnilo, no moderné on-line riešenia idú ešte podstatne ďalej. Navigačné systémy tak vedia napríklad o nehodách veľmi rýchlo. No ako vo svojom domácom Berlíne predviedol Simon Weckert, technológiu možno relatívne ľahko obalamutiť.

Nemecký umelec zverejnil video, ktoré dokumentuje sériu pokusov označených autorom za hackovanie. Bežným tempom idúci chodec na ňom ťahá berlínskymi ulicami drobný vozík. V ňom má naložených presne 99 smartfónov, ktoré mali spustenú aplikáciu Google Maps. Stačilo to na automatickú reakciu systému spoliehajúceho sa vo veľkej miere na používateľské dáta.

Množstvo pomaly sa pohybujúcich mobilov používajúcich navigáciu na jednom mieste malo okamžitý efekt. Muž týmto spôsobom vytvoril na známych internetových mapách neexistujúce zápchy, čo dokumentovala zmena ich farby zo zelenej až na červenú. Pre okolitých vodičov to mohlo znamenať aj presmerovanie ich navádzania.

Google sa teda nechal relatívne jednoducho oklamať. Samotnú spoločnosť napriek tomu tento pokus vôbec nenahneval, práve naopak. Internetový gigant vydal reakciu chváliacu kreatívne spôsoby použitia aplikácie Maps. Upozornil pritom na podporu rozlišovania áut a motocyklov dostupnú vo viacerých krajinách, ale priznal, že takýto vozík zatiaľ identifikovať nevie.

Diskusia  ()

Video

Diskusia