Českej automobilke Škoda rozhodne nemožno uprieť priehrštie kreativity, s ktorou sa ku vývoju nových prvkov v interiéri stavajú jej dizajnéri ši konštruktéri. Tentorkát si podali globálny patent na jednu vychytávku, ktorá by mala výrazne uľahčiť fungovanie s bezpečnostnými pásmi.

Nový zámok bezpečnostného pásu Škody.
Nový zámok bezpečnostného pásu Škody.
Zdroj: Škoda

Určite ste to už niekedy zažili aj vy. Keď človek nasadne do auta, v ktorom sa ešte nikdy neviezol, môže mať problém nájsť  kotvu bezpečnostného pásu, do ktorej sa má zacvaknúť jeho koncovka. Najmä za tmy to býva úporné snaženie, ktoré často vyrieši len pomoc od iného pasažiera. Škoda teraz tento problém rozlúskla a pridala i niečo naviac.

Škoda si dala patentovať zámok bezpečnostného pásu, ktorý nahrádza hornú červenú plastovú časť za transparentnú. Má v sebe totiž zabudované tri diódy. Biela svieti po otvorení vozidla a pomáha vám nájsť zámok. Keď si na sedadlo sadnete, zámok sa sfarbí do červena a keď do neho vložíte konektor bezpečnostného pásu, zafarbí sa na zeleno. Vtedy viete, že ste správne pripútaný. Drobnosť, no v reálnom živote môže pomôcť.

Nový zámok bezpečnostného pásu Škody.
Nový zámok bezpečnostného pásu Škody.
Zdroj: Škoda

Mladá Boleslav navyše avizuje, že takéto bezpečnostné pásy by sa dali zahrnúť aj do ambientného podsvietenia vozidla a možno by sa s nimi dalo experimentovať i v ďalších smeroch - napríklad ich zakomponovať do uvítacej svetelnej šou, ktorá dnes začína byť čoraz väčším trendom. Zatiaľ nie je jasné, kedy a či sa tento prvok dostane do sériovej výbavy, no rozhodne by nás to neprekvapilo.