Reflexná vesta C-me môže byť elegantná i poriadne výrazná, predovšetkým však dokáže zachraňovať životy

Zaujímavosti Veľké inovácie: Toto už zvládne reflexná vesta

Foto: Scania

22.7. 16:00 Prudký rozvoj technológií v automobilovom priemysle sa čoraz viac dotýka i oblastí, kde by sme ho ešte pred niekoľkými rokmi vôbec neočakávali. Najnovšie prešla veľkými inováciami reflexná vesta.

Reflexná vesta je bezpečnostný prvok, ktorý dnes už považujeme za samozrejmosť. Šofér by si ho mal nasadiť vždy ešte predtým, než na ceste vystúpi z automobilu. Filozofia vidieť a byť videný platí nielen pre vozidlá, ale aj pre ich pasažierov. Scania si to uvedomuje, preto teraz predstavuje zaujímavé funkčné oblečenie C-me.

Reflexná vesta C-me môže byť elegantná i poriadne výrazná, predovšetkým však dokáže zachraňovať životy
Reflexná vesta C-me môže byť elegantná i poriadne výrazná, predovšetkým však dokáže zachraňovať životy
Zdroj: Scania

Inteligentná vesta C-me sa prostredníctvom rozhrania Bluetooth dokáže spárovať s mobilným telefónom. Nastaviť a pracovať s ňou možno pomocou dedikovanej aplikácie Sense, žiadne veľké zásahy však nie sú potrebné. Smart vesta totiž disponuje viacerými senzormi a zabudovaným počítačom, ktorý je schopný vyhodnocovať aktuálnu situáciu nositeľa bezpečnostného oblečenia.

Vesta C-me má dve strany, jednu reflexnú a druhú elegantnejšiu. Obidve disponujú zabudovanými LED svetlami, ktoré sa rozsvecujú automaticky po opustení kabíny. Ak by sa náhodou stalo, že sa jej nositeľ náhle prestane hýbať či senzory zaznamenajú prudký pohyb podobný nárazu, vesta začne okamžite blikať, dokonca vie prostredníctvom telefónu na vopred definované číslo poslať núdzovú textovú správu spolu s GPS súradnicami. 

Vývoj na poli reflexných viest by mali vítať všetci účastníci cestnej premávky. Takéto bezpečnostné vychytávky môžu zachraňovať životy nielen šoférom, ale predovšetkým aj chodcom, cyklistom aj motorkárom. Je skvelé, že veľké firmy venujú pozornosť aj detailom, ktoré však v konečnom dôsledku môžu v kritických situáciách znamenať rozdiel medzi životom a smrťou.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia