Lincoln Zephyr Scrape

Zaujímavosti Scrape: Ikonický Lincoln je na predaj

Foto: RM Sotheby's

21.6. 2017 17:14 Kupé sa objavilo na mnohých výstavách či obálkach časopisov, výrobca hračiek Mattel dokonca na jeho základe ponúkal model v mierke 1:18.

Scéna upravených amerických veteránov je poriadne široká. Má obrovské množstvo fanúšikov a zároveň pod ňu spadá celá plejáda vozidiel. Iba niekoľko z nich má status celebrity. Lincon Zephyr s prezývkou Scrape k nim určite patrí, v rámci komunity je veľmi známy. Jeho majiteľ sa napriek tomu rozhodol s ním rozlúčiť. Jedinečný kúsok histórie je na predaj a mieri do aukcie.

Lincoln Zephyr s prezývkou Scrape je vo svojej oblasti celebritou
Lincoln Zephyr s prezývkou Scrape je vo svojej oblasti celebritou
Zdroj: RM Sotheby's

Už túto sobotu bude možné v Santa Monice vydražiť automobil, ktorý sa snažil svojho času napodobniť nejeden garážový majster. Môže za to jeho unikátny vzhľad. Kupé vyniká hydraulickým pružením schopným položiť bruchu vozidla na zem, nizučkou strechou či prekrytými zadnými kolesami. Jeho línie sú extrémne uhladené. Ide o stroj, ktorý sa nestratí na žiadnom motoristickom podujatí. Aj vďaka čiernej farbe vyzerá ako gangster na kolesách.

Scrape je výsledkom päťročnej kolaborácie medzi šéfredaktorom magazínu Hot Rod Terrym Cookom a špičkovým konštruktérom Ramsey Mosherom. Ten prácou na vozidle strávil približne 4 500 hodín. Projekt bol hotový v roku 1998, pričom okamžite si získal obrovskú pozornosť. Objavil sa na mnohých prestížnych výstavách i obálkach časopisov. Výrobca hračiek Mattel dokonca na jeho základe ponúkal model v mierke 1:18, ktorý sa pre veľkú popularitu kompletne vypredal.

Línie karosérie čierneho amerického kupé sú extrémne uhladené
Línie karosérie čierneho amerického kupé sú extrémne uhladené
Zdroj: RM Sotheby's

Mosher originál kompletne prestaval. Okrem iného dal vozidlu vyrobenému v roku 1939 prednú časť z mladšej verzie, ktorá navyše dostala zatmavené svetlomety. Oblúk strechy je extrémne znížený. Zadná časť má špeciálny nárazník s integrovanými výfukovými koncovkami, ktoré sú schopné šľahať plamene. Aj kolesá sú pripravené špeciálne na mieru pre tento klenot.

Lincoln prešiel nedávno prelakovaním do pôvodnej čiernej, s ktorou mierne kontrastuje čierno-biely interiér pozostávajúci prevažne z kože. Na čalúnení trochu vidieť zub času. Zišla by sa mu malé oživenie, no nejde o žiadnu tragédiu. Svojim vybavením dokáže Scrape prekvapiť. Napriek veku originálneho auta má elektrické okná či klimatizáciu, pričom nechýba ani posilňovač bŕzd a riadenia.

Lak automobilu je nový, interiérovému čalúneniu by sa zišlo oživenie
Lak automobilu je nový, interiérovému čalúneniu by sa zišlo oživenie
Zdroj: RM Sotheby's

Technika je stopercentná, nedávno totiž prešla renováciu za približne 60-tisíc dolárov (54-tisíc eur). Nové sú okrem iného celé elektrické rozvody i pružiace jednotky. Renovácia sa dotkla aj 5,7-litrového osemvalca Chevrolet, ktorý je spriahnutý s trojstupňovým automatom. Maximálny výkon nepoznáme. V tomto type auta však dôležitý nie je, podstatne väčšiu váhu má cena. Aukčná spoločnosť RM Sotheby’s odhaduje jej predajnú výšku na 300- až 400-tisíc dolárov (269- až 359-tisíc eur).

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia