ikona

Zaujímavosti Najextrémnejšie traktory sveta: Výkon cez 600 k

Foto: AUTO BILD

24.6. 2017 11:59 Do sveta štvorkolesových vozidiel jednoznačne patria aj poľnohospodárske traktory. Často stoja na okraji záujmu, napriek tomu však ide o fascinujúce stroje, ktoré neustále prechádzajú vývojom. Toto sú tie najextrémnejšie z nich!

Traktory sú fascinujúce stroje. Ich schopnosti sú niekedy až neuveriteľné - dokážu s prívesom prejsť ťažkým terénom, no zároveň nemajú problém s jazdou po cestách. To zďaleka nie je všetko, vďaka množstve nástrojov ovládaných hydralikou sa pri práci poľnohospodárov uplatnia v najrôznejších úlohách. Môžu pôdu orať, kultivovať, siať do nej nové semená či zberať plody ťažkej práce.

John Deere 9620RX
John Deere 9620RX
Zdroj: AUTO BILD

Aj traktory neustále prechádzajú vývojom a od čias klasických Zetorov 7245 či 7745 sa poriadne zmenili. Najextrémnejšie z nich dokonca už ani nemusia používať kolesá, jazdia totiž na gumených pásoch. Presne taký je napríklad John Deere 9620RX. Jeho vznetový motor dosahuje výkon 493 kW (670 k), kľúčový je však hlavne mamutí krútiaci moment - 2 800 Nm.

Obrovský potenciál dokáže využiť vďaka 18-stupňovej elektronicky riadenej prevodovke. Kolos nezaostáva ani po stránke hydraulického výkonu, ktorý sa ustálil na hodnote 435l/min. Tento poľnohospodársky stroj však rozhodne nie je pre každého a väčšina našich farmárov o ňom môže len snívať. Jeho cena sa totiž v závislosti od konfigurácie poľahky prehupne cez sumu 400 000 eur.

>>> Ďalšie extrémne traktory nájdete vo veľkej galérii <<<

Podobne extrémnych traktorov je v našej galérii hneď niekoľko. Okrem výrobcu John Deere má zastúpenie napríklad i populárny Fendt, New Holland, Steyr či Massey Ferguson. Mnohé stroje sú ešte väčšie a radikálnejšie, než John Deere 9620 RX. Ktorý z nich najviac zaujal vás?

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia