Pred nebezpečenstvom nákazy ochorením Covid-19 sa aktuálne musia chrániť vo svojej práci mnohí ľudia. Nejde len o zamestnania prinášajúce blízky kontakt s cudzími ľuďmi, ale aj viaceré ďalšie. Medzi rizikové aktivity patrí napríklad striedanie automobilov. Extra opatrenia teda musia strpieť profesionálni šoféri či kuriéri, ale tiež hasiči alebo policajti. Práve pre mužov zákona pripravil zaujímavú novinku Ford.

Vozidlá tejto americkej značky tvoria v USA značnú časť policajnej flotily. Bezpečnosť v nich zvýši softvérová aktualizácia, ktorá sa týka kúrenia. Modrý ovál bojuje proti hrozbe koronavírusu v autách teplom. V interiéri rozpúta krátkodobé peklo, rozohreje ho totiž až na teplotu 133 stupňov Fahrenheita (56 °C). Tú systém udrží vo vnútri celých 15 minút.

Ford rozohreje interiér policajného auta na 56 stupňov Celzia.
Ford rozohreje interiér policajného auta na 56 stupňov Celzia.
Zdroj: Ford

Technika čerpá teplo z pohonnej jednotky, ktorej dovolí pracovať pri vyššej teplote, než má v bežnom režime. Samozrejme, proces má prebiehať bez pasažierov. Ford to navonok indikuje výstražnými svetlami a keď svoje „pečenie“ dokončí, spôsob ich blikania zmení.

Podľa automobilky týmto spôsobom kúrenie zlikviduje v interiéri vyše 99 % vírusov. Je teda takmer rovnako efektívne ako dezinfekcia pomocou ozónu, ktorá je aktuálne asi najlepším prostriedkom na dôkladné zabezpečenie áut pred prípadným prenosom nákazlivého ochorenia.