ikona

Zaujímavosti Ferrari 250 GTO: Maranello nad zlato

Foto: RM Sotheby's

13.1. 8:30 Vyrovnať hmotnosť Ferrari 250 GTO na miskách váhy zlatom je neobyčajná predstava. Ktorá alternatíva by bola v tomto prípade hodnotnejšia?

Najdrahším autom z verejnej dražby je momentálne Ferrari 250 GTO z roku 1962. Vydražené bolo ešte v auguste minulého roka za vyše 48,4 milióna dolárov (42,2 milióna eur podľa aktuálneho kurzu). Táto cifra prekonáva nielen predstavy bežných smrteľníkov, ale aj zaujímavý míľnik zo sveta investorov. Predstavte si, že by ste mali na výber medzi touto talianskou klasikou a kopou zlata s identickou hmotnosťou. Pre ktorú možnosť by ste sa rozhodli?

Ferrari 250 GTO je považované za jednu z najväčších klasík
Ferrari 250 GTO je považované za jednu z najväčších klasík
Zdroj: RM Sotheby's

Ak by ste uprednostnili drahý kov, prerobili by ste takmer 10,5 milióna eur. Zdá sa to byť absurdné, avšak pri momentálnej cene zlata je to reálne. Tá sa v týchto dňoch pohybuje na úrovni  36 139,1 eur/kg, pričom po prepočítaní stráca na jeden kilogram unikátneho taliana takmer 12-tisíc eur.

Naše tvrdenie „Maranello nad zlato“ je teda pravdivé. Napriek faktu, že trh s cennými veteránmi býva turbulentný, si diela zo stajne Ferrari zvyknú obhájiť svoju cenu. V neprospech takmer tony zlata oproti historickému autu hrá aj možnosť skladovania a manipulácie. Mimochodom, predstavu klasického Ferrari v zlatom šate nám pred pár rokmi priblížil švajčiarsky umelec Dante Rubli, ktorý vyrobil zmenšenú skulptúru z 24-karatového zlata.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia