Škoda, jeden z najstarších výrobcov automobilov, má bohatú a zaujímavú históriu. Pozrime sa bližšie na to, ako táto česká automobilka vznikala a vyvíjala sa v priebehu histórie.

Prvé kroky k úspechu

Spoločnosť Škoda, založená v roku 1859 pod názvom Laurin & Klement, sa spočiatku venovala výrobe bicyklov a neskôr motocyklov. Prvý motocykel spoločnosti, "Motocyclette", hoci bol spojený s bezpečnostnými problémami, položil základ pre vstup značky Škoda do automobilového sveta. V roku 1905 Škoda presedlala na výrobu automobilov, predstavila svoj prvý model Voiturette A a stala sa druhou najstaršou automobilkou v Česku.

V roku 1925 po tom, ako sa zbrojárska spoločnosť Škoda Works snažila rozšíriť svoju výrobnú základňu, ktorá sa netýkala zbraní, získala spoločnosť Laurin & Klement. Tým sa začala éra automobilky Škoda ako renomovaného výrobcu vozidiel. Napriek problémom, ktoré priniesla hospodárska kríza v 30. rokoch 20. storočia, Škoda predstavila nový rad automobilov s pokročilou technológiou odpruženia, čím si upevnila pozíciu lídra na trhu.

Klement a Laurin
Zdroj: Škoda
Voiturette A (1906)
Zdroj: https://www.skoda-storyboard.com/cs/