Porsche 356 predstavuje prelomový model v histórii automobilky. Bol to práve model 356, ktorý transformoval značku Porsche z poradenskej spoločnosti na skutočnú automobilku produkujúcu športové a žiaduce automobily. A hoci 356 zdieľala mnoho komponentov s Chrobákom, bola zabalená do krajšej karosérie a hlavne mala omnoho lepšie jazdné vlastnosti.

Nie je preto prekvapením, že sa Porsche 356 v priebehu času stalo vyhľadávaným zberateľským kúskom. A ako to už býva, tento dopyt vyhnal ceny do astronomických výšin, z ktorých už navyše niet návratu. Ak je vašim snom Porsche 356, pravdepodobne tak ostane navždy len snom. No našťastie existujú riešenia.

Na nerozoznanie

Replika Porsche 356 Speedster
Zdroj: Dalibor Rusňák

Nenechajte si ujsť galériu k článku!

Repliky sú často terčom hejtu, ktorý je v niektorých prípadoch opodstatnený. No sú automobily, u ktorých to jednoducho dáva zmysel, ako napríklad kultová Cobra či práve Porsche 356. Ak je vašim snom dostať čo možno najautentickejší zážitok za zlomok ceny, ste na správnom mieste. Kvalitná replika totiž namiesto bohapustého kopírovania ctí pôvodnú techniku a často sa ju snaží vylepšiť.

Rovnako je to aj v prípade tejto už na prvý pohľad veľmi podarenej repliky dnes prakticky nezaplatiteľného Porsche 356 Speedster. Replika, ktorú má na svedomí česko-slovenská firma JPV Speedster, ťaží z príbuzenstva s Chrobákom, a tak je postavená na upravenej platforme sesterského Karmannu Ghia.

Pocta originálu

Replika Porsche 356 Speedster
Zdroj: Dalibor Rusňák

Nenechajte si ujsť galériu k článku!

Pod zadnou kapotou sa nachádza tradičný plochý štvorvalec, v základnej výbave s objemom 1,6 litra s výkonom 47 koní, no záujemcom je k dispozícii aj väčší 1,8-liter, ktorý produkuje slušných 110 koní. Motor je spojený výhradne s manuálnou prevodovkou, presne ako originál. Jediný rozdiel je tak karoséria, ktorá je vyrobená z laminátu.

Repliku si môžete nakonfigurovať podľa svojich predstáv: k dispozícii sú všetky základné farby, v ktorých sa ponúkal aj pôvodný Speedster. Aby toho nebolo málo, legislatívne ju môžete stále používať ako akýkoľvek iný osobný automobil: veteránske značky nie sú nutnosťou ani v našich podmienkach.

Replika Porsche 356 Speedster
Zdroj: Dalibor Rusňák

Nenechajte si ujsť galériu k článku!

Originály sa predávajú za sumy prevyšujúce 400-tisíc eur. Táto podarená replika môže byť vaša už od necelých 67-tisíc eur. Áno, na hodnote pravdepodobne nenarastie toľko, ako originál, no na druhej strane sa s ňou jazdí o čosi lepšie.

Anketa: Dali by ste šancu replike kultového auta?

Mohlo by vás zaujímať