Bolo krátko pred desiatou doobeda, posledný augustový piatok. Sedel som vo vlaku a cestoval do Trnavy. Vedľa mňa postávala trojica chlapcov v tínedžerskom veku a o niečom zanietene diskutovali. Keď som sa započúval do ich rozhovoru, zachytil som slová ako „Lamborghini”, „GT-R” či „Ferrari”. Okamžite mi bolo jasné, že máme jeden cieľ.

Rally Radosti 2021 v Trnave.
Zdroj: @zdronu

Vystúpil som z vlaku, pred stanicou ma už čakal jeden z organizátorov Rally Radosti, ktorá čoskoro mala ovládnuť Trojičné námestie. „Trochu popŕcha, snáď sa počasie úplne nezblázni,” prehodil som v rámci krátkej debaty v aute. Odpoveď, ktorú som dostal, ma prekvapila a okamžite ma naladila na vlnu, ktorá sa niesla celým víkendom: „Áno, počasie má byť všelijaké, dúfam, že to príliš neovplyvní zbierku, ktorú robíme, to by ma mrzelo najviac.

Pomáha dvakrát

Jedna veta so silným posolstvom ma opätovne utvrdila v presvedčení, že táto akcia naozaj nie je o iba o autách, ale najmä o pomoci deťom. Nie je to iba marketingová fráza, ale realita, ktorú cíti každý organizátor. Tento rok sa celá zbierka rozdelí medzi nemocnice v Trnave, Banskej Bystrici a Poprade, kde bude pomáhať deťom s nefrologickými ochoreniami.

Počasie má byť všelijaké, dúfam, že to príliš neovplyvní zbierku, ktorú robíme, to by ma mrzelo najviac.
Jeden z organizátorov Rally Radosti

Rally Radosti pomáha prinajmenšom dvakrát. Uvedomil som si to hneď, keď som videl nadšenie v tvárach tých najmenších. Vďaka tomuto projektu sa detičky dostali k autám, ktoré inak môžu obdivovať len z diaľky. Nebolo výnimočné vidieť otvorený superšport so státisícovou cenovkou, v ktorom sa striedajú budúci šoféri a šoférky. 

Po námestiach behali hore a dole podľa toho, kde práve bola lepšia „šou” a ja som si spomenul na svoje detské časy. Vtedy sme ani nesnívali, že by sme autá tohto kalibru vôbec mohli vidieť naživo. Viem, akú obrovskú radosť by mi spravilo, ak by som ich zbadal aspoň na sekundu. Videl som ju aj v očiach dnešných detí.

Rally Radosti 2021.
Zdroj: Daniel Minárik

Už prvý presun z Trnavy do Banskej Bystrice ma presvedčil o tom, že zorganizovať cestu bezmála štyroch desiatok športiakov naprieč Slovenskom nie je nič jednoduché a to ani s policajným sprievodom. Vďaka profesionálom zo Špeciálneho dopravného oddelenia, ale aj iným regionálnym útvarom Policajného zboru Slovenskej republiky, však spanilá jazda naprieč našou krajinou napredovala bez väčších problémov. 

Ku cti organizátorom i príslušníkom policajného zboru slúži, že medzi majiteľmi športiakov dokázali udržať poriadok a rešpekt a keď bolo raz či dvakrát treba, vedeli aj zvýšiť hlas. To všetko preto, aby dosiahli maximálnu bezpečnosť podujatia, čo sa im v konečnom dôsledku na viac než 800 kilometrovej trase aj podarilo.

Kolóna Rally Radosti 2021.
Zdroj: Daniel Minárik

Jazdu v kolóne som si vyskúšal ako člen posádky auta organizátorov, ale aj s účastníkmi. Boli to dva diametrálne odlišné svety. V organizátorskom aute cez vysielačky neustále prebiehala živá komunikácia o aktuálnej situácii v kolóne, v autách účastníkov zasa panoval úplný pokoj. Viem, že aj oni si užili cestu naprieč Slovenskom a že na každom námestí im znova a znova „dobíjala baterky” radosť fanúšikov. Fakt, že ročník 2021 sa bude tešiť ich veľkej priazni, naznačil príchod do Banskej Bystrice, Košíc a následne Popradu. 

Zimomriavky na oboch stranách

Najväčšie „peklo” na námestiach vždy rozpútal gang Nissanov GT-R, ktorým z výfukov šľahali obrovské plamene a strieľali rany, ktoré dávali celým mestám vedieť, že kolóna Rally Radosti už dorazila. Netešili sa z nej pritom len deti. “Namojdušu, keď vidím toto auto, mám zimomriavky,” utrúsila staršia dáma na účet Lamborghini Aventador SVJ, ktoré extravagantným imidžom žiarilo kdekoľvek sa pohlo.

Najväčší dojem na mne jednoznačne zanechala návšteva Žiliny. Myslím, že ani Peter Sagan by sa nemusel hanbiť za uvítanie, ktoré Žilinčania vystrojili našej kolóne. Posledné uličky pred Námestím Andreja Hlinku boli zaplnené ako na finiši cyklistických pretekov. Tentokrát sme mali husiu kožu my v kolóne.

Takto to vyzeralo, keď na Rally Radosti 2021 robili šou Nissany GT-R.
Zdroj: @zdronu

Pompézny príchod na kruhové námestie obklopené ľuďmi bol pre mňa z pohľadu emócií jednoznačným vrcholom Rally Radosti 2021, rovnako aj fakt, že na námestiach sa tento rok vyzbieralo viac než 20 000 eur a ku dnešnému dňu už má Rally Radosti 2021 na účte celkovo bezmála 38 000 eur. Kasičky sa utešene plnili aj v Piešťanoch a Pezinku, ktorý dal sladkú bodku za, podľa samotných organizátorov, v mnohom prelomovým ročníkom Rally Radosti 2021.

Pomôcť stále môžete aj vy 

Maťko Kupec na Rally Radosti 2021.
Zdroj: Daniel Minárik

Maťko je fanúšik rýchlych áut a bojovník s neuveriteľnou chuťou do života. Jeho životná cesta je ťažšia, než nás ostatných, no práve vďaka nemu vznikla myšlienka Rally Radosti, ktorá má pomáhať deťom po celom Slovensku. Aj tento priložil ruku k dielu - svojim podpisom na tričko, ktoré sa následne na instagrame @rallyradosti vydražilo za krásnych 2 500 eur.

Ak chcete aj vy podporiť Rally Radosti, môžete tak urobiť príspevkom na transparentný účet naskenovaním priloženého QR kódu alebo kliknutím na tento link. Ďakujeme, veď #spolusmerallyradosti.

Naskenovaním tohto QR kódu môžete jednoducho prispieť na transparentný účet Rally Radosti a podporiť tak zbierku určenú pre deti s nefrologickými problémami.
Zdroj: Rally Radosti