Elektrické pick-upy rozpútali v Spojených štátoch obrovský rozruch. Či už preto, že výrobcovia mali veľmi konzervatívne očakávania, alebo preto, že zákazníci po takomto produkte túžili, pravdou je, že sa trafili do čierneho. Od modelu F-150 Lightning od Fordu až po Rivian R1T sa automobilky tešia dlhým čakacím zoznamom a špekulácie zákazníkov pribúdajú. Rovnako je na tom aj Hummer EV.

Hummer EV.
Zdroj: GMC

Na rozdiel od posledného H2 je nový Hummer plne elektrický. Ale v niektorých ohľadoch sú stále rovnaké - krabicový dizajn, impozantnú veľkosť a čistú filozofiu. Celkovo vzaté, nový Hummer EV rozpútava v Spojených štátoch hystériu, ktorá zvyšuje cenu aj toho mála, ktoré je dostupné.

Minulý týždeň sa dva kusy elektrického pick-upu Hummer predali v ten istý deň, ale na rôznych miestach, každý za viac ako 250 000 dolárov. Jeden na aukcii na stránke Cars and Bids, v rámci ktorej sa s najvyššou ponukou sprístupnil Hummer EV „Edition 1“, ktorý má tri elektromotory a výkon viac ako 1 000 koní, pričom na počítadle kilometrov svieti len číslo 137. Najvyššia ponuka nakoniec vystúpila na 260 420 USD, čo je viac ako dvojnásobok jeho predajnej ceny (112 595 USD).

Paralelne sa na aukcii v Texase predal aj ďalší elektrický Hummer za viac ako štvrť milióna dolárov. Tento typ aukcie bol určený pre vlastníkov koncesie, čo znamená, že predmetné auto bude predané u predajcu za ešte vyššiu cenu, inak by prišiel o peniaze. Uchádzač, ktorý nakoniec vzal Hummer do svojho showroomu, si je istý, že ho môže predať za takmer 300 000 dolárov.

Špeciálna štartovacia verzia „Edition 1“ bude mať obmedzenú produkciu. To všetko nepochybne nabáda zákazníkov, aby boli ochotní zaplatiť za vozidlo vyššiu cenu. Pomáha tiež, že General Motors ho buduje veľmi pomalým tempom. V prvom štvrťroku dodali len 99 kusov po celých Spojených štátoch. Dopyt vysoko prevyšuje dostupnú ponuku. Ďalší Hummer EV „Edition 1“,  ktorý je momentálne dostupný na  Ebayi, stojí 249 900 dolárov.

Hummer EV.
Zdroj: GMC

Ako General Motors oznámil vlani v marci, na elektrický Hummer majú viac ako 65 000 pevných rezervácií. Pomerne vysoký dopyt napriek vysokej cene, ktorá začína na 112 000 dolároch za verziu, ktorá sa momentálne vyrába. Prístupová verzia bude stáť 80 000 dolárov, no príde až v roku 2024. Hoci General Motors zvýši časom tempo výroby modelu vo Factory Zero, už dnes čakacia listina presahuje dva roky.

Hummer's nie je jediným veľmi žiadaným pick-upom, ani zďaleka nie. Ford F-150 Lightning má viac ako 200 000 rezervácií a značka bola nútená zdvojnásobiť pôvodne plánovanú produkciu, zatiaľ čo Rivian má medzi pick-upom (R1T) a SUV (R1S) viac ako 70 000 objednávok. A povráva sa, že Tesla Cybertruck má na svojom konte viac ako 1 milión rezervácií, hoci stále nie je potvrdený dátum jeho uvedenia na trh.