Pontiac Firebird.

Zaujímavosti Do dražby mieri zaujímavý Pontiac Firebird: Pod kapotou skrýva prekvapenie

Foto: Mecum Auctions

11.5. 14:31 Americké kupé vyrobené v roku 1974 prešlo premenou v štýle staršieho ročníka, navyše dostalo prepracovaný podvozok a odlišný osemvalec.

Medzi anglickými motoristami je termín „restomod“ počuť pomerne často. Označuje proces, pri ktorom vozidlo prejde renovovaním spolu s nejakými modifikáciami. Týmto spôsobom už vznikli mnohé výnimočné stroje. Patrí medzi nich aj jeden Pontiac Firebird, ktorý plánuje koncom júna vydražiť spoločnosť Mecum Auctions.

Do dražby mieri zaujímavý americký svalovec, ktorého životná púť sa začala v roku 1974. Uhádnuť toto číslo ale nie je jednoduché. Karosérie sivého kupé totiž prešla výraznou premenou v štýle o tri roky staršieho modelu Formula, vrátane masívnych otvorov masky chladiča a vstupov vzduchu na kapote. Prepracované svetlomety ale majú moderné vnútornosti.

Klasické kupé má viacero moderných komponentov.
Klasické kupé má viacero moderných komponentov.
Zdroj: Mecum Auctions

Dnešnou dobou zaváňajú tiež veľké kolesá s nízkoprofilovým obutím. Autorom diskov je slávny Chip Foose, pričom v ich vnútri si možno všimnúť silnejší brzdový systém Wilwood. Pontiac dostal okrem toho prepracovaný podvozok. Navonok ho prezrádza menšia svetlá výška, no nešlo tu len o nejakú výmenu pružín. Kompletne nové sú nápravy, ramená i diferenciál.

Veľké veci sa odohrali aj pod kapotou, kde skrýva Firebird prekvapenie. Jeho srdce totiž pochádza z modelu Chevrolet Corvette. Atmosférický osemvalec s objemom 6,2 litra je navyše vyladený, pričom balík zahŕňa kované piesty. Mecum Auctions udáva pre motor výkon 566 koní, v metrickej sústave by to malo byť 422 kW (574 k). Krútiaci moment dosahuje 696 Nm.

Darcom pohonnej jednotky bol Chevrolet Corvette.
Darcom pohonnej jednotky bol Chevrolet Corvette.
Zdroj: Mecum Auctions

Aby silný agregát Pontiac zvládol, dostal do vienka štvorstupňový automat Monster. Vrátane špecifického voliča. V interiéri sa okrem neho objavili anatomické kožené sedadlá Corbeau, odlišné prístroje zasadené do karbónového panela, volant Budnik a viacero ďalších detailov. Klasický štýl kokpitu to ale nezničilo. Firebird bol upravený pomerne vkusne, čo sa asi odrazí na jeho cene. Dražobná firma žiaden odhad nezverejnila.

Video

Diskusia