Čína je ešte stále rastúcou ekonomikou, hoci tempo jej rastu sa v posledných rokoch začalo mierne spomaľovať. To je však prirodzený vývoj v rozvíjajúcich sa krajinách, akou Čína je. Pre porovnanie, Európa, Spojené štáty či Kórea majú mieru rastu ešte o niečo nižšiu, no dôvodom je fakt, že ide už o rozvinuté ekonomiky. Príležitostí na rast je teda výrazne menej.

Čína ako najdôležitejší trh

Nielenže je Čína najdôležitejším automobilovým trhom na svete, ide aj o akúsi Petriho misku výskumu a vývoja pre mnohé globálne automobilky. Vo výsledku potom na čínskom trhu možno nájsť mnohé elektromobily za výrazne nižšie ceny v porovnaní s ostatnými globálnymi konkurentmi.

Silnou stránkou Číny je obrovský vnútorný dopyt, ktorý umožňuje mnohým značkám predávať mnoho modelov všetkým typom zákazníkov. Príležitosť existuje pre každého, kto pochopí špecifiká tamojšieho trhu: spotrebitelia v Číne nemajú záujem o malé a športové autá a dodávky. Naopak, milujú všetky druhy SUV, kompaktné a veľké sedany a dokonca aj pick-upy.

Druhým významným činiteľom rastu trhu je silná vládna podpora. Automobilový priemysel a jeho globálna expanzia sú súčasťou hospodárskeho plánu komunistickej strany. Výskum a vývoj čínskych automobilov je jadrom ekonomiky. No sú súčasné autá vyvíjané a vyrábané v Číne na rovnakej úrovni ako európske, americké, kórejské a japonské autá?

Dizajn

Čínsky automobilový priemysel už dávno nepozostáva z kopírovania ostatných automobiliek, ako tomu bolo ešte pred pár rokmi. Každý z nás videl lacnú čínsku napodobeninu Land Rovera, Mercedesu G, či luxusných sedanov, ako Mercedes-Benz triedy S či BMW radu 7. Tomu je však koniec. Moderné čínske auto navyše často navrhli západní dizajnéri, a tak príde po chuti aj nám Európanom.

Geely Preface
Zdroj: Geely

Existuje hneď niekoľko príkladov: NIO, BYD (áno, tá automobilka, ktorá ešte donedávna kopírovala BMW), Tang, Hongqi, Geely či Lynk & Co. Všetky tieto automobilky vyrábajú sedany a SUV, ktoré by sa z dizajnérskeho hľadiska bez akýchkoľvek problémov uchytili ako v Európe, tak aj v Spojených štátoch.