Z hľadiska predajných čísel sú pick-upy v našich končinách menšinovým žánrom. Nejakých zákazníkov si síce každoročne nájdu medzi firmami i súkromníkmi, ale oproti iným častiam sveta ide len o zlomok. Vidieť to aj na ponuke modelov. Postupne sa ich počet zvyšuje, keďže vozidlám tohto typu postupne prichádzajú na chuť aj Slováci, no o rozmanitosti palety v USA môžeme len snívať.

Ktoré pick-upy sú tie naj? Začnime brutálnym modelom Ford F-150 Raptor. Tento predátor je z hľadiska parametrov takmer športové auto s výzorom „trucku“.
Zdroj: Ford

V mnohých vidieckych regiónoch Severnej Ameriky dávajú tieto vozidlá tvár uliciam. Aktuálne si ich vyberajú aj záujemcovia o luxusné autá, z nákladiakov sa podobne ako pri SUV stále viac stávajú imidžové vozidlá. V roku 2018 boli na prvých troch miestach predajných štatistík modely Ford F-150, Chevrolet Silverado a Ram 1500.

Dôvody tejto obľúbenosti sú jednoznačné: pick-upy stoja v Spojených štátoch len o niečo viac než naše obdobne populárne kompakty. Ich ceny štartujú zhruba na ekvivalente sumy 20-tisíc eur. Je to možné vďaka tomu, že tieto „trucky“ nie sú v Amerike kategorizované ako osobné autá. Vozidlá sú lacné tiež vďaka tomu, že sú postavené tradičnou metódou.

POPULÁRNE AMERICKÉ PICK-UPY NÁJDETE V GALÉRII

Vo väčšine prípadov sú karosérie postavené na jednoduchých pevných rámoch s nízkou výrobnou cenou. Náklady na aktívnu a pasívnu bezpečnosť sú tiež akceptovateľné. Vďaka veľkému odstupu medzi sumou danou za produkciu a predajnou čiastkou zarábajú výrobcovia na montovaní pick-upov viac než pri ktorejkoľvek inej kategórii automobilov.

Okrem toho sa vybavenie modelov s ložnou plochou neustále zlepšuje. Kamery na každom rohu, tempomat či elektrické zadné dvierka nie sú žiadne sci-fi, aj keď napríklad pri modeloch Ford F-150 a Chevy Silverado sú zahrnuté medzi opciami. A potom sú tu nositelia imidžu ako Raptor, Rebel či Traill Boss. Aj tieto divoké americké pick-upy nájdete v galérii.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD, Marek Pokrývka