Takto vyzerá motor Volkswagenu Passat 2.0 TDI Evo DSG7 Elegance.

Zaujímavosti Diesel je mŕtvy, hovorí britský profesor: Odvážne tvrdenie má jeden zásadný háčik

Foto: Filip Kadlečík

15.1. 12:00 David Bailey, britský profesor v odbore ekonomiky obchodu, sa v rozhovore pre renomovaný portál vyjadril, že diesel je mŕtvy. Jeho tvrdeniu však odporujú predaje SUV.

Portál Automotive News Europe analyzoval výročnú správu organizácie JATO Dynamics, ktorá sumarizovala trendy na trhu s autami vybavenými dieselovými agregátmi. Popri tom sa na názor na zverejnenú štatistiku spýtal aj profesora Davida Baileyho, experta v oblasti ekonomiky obchodu z Birmingham Business School. 

Bailey na adresu naftiakov povedal “Myslím si, že diesel je mŕtvy.”. Svoje tvrdenie odôvodnil tým, že podľa neho “sa už vlády otočili proti naftiakom a samotný priemysel zlyhal v šírení povedomia o tom, aké sú čisté.”. Ďalej hovorí, že očakáva, že vznetové motory budú naďalej relevantné iba v segmente veľkých SUV.

 

Odvážne tvrdenie má však jeden háčik, ktorý priaznivcov nafty poteší. Podľa JATO Dynamics je zrejmé, že po rokoch poklesu sa dopyt po automobiloch so vznetovým agregátom stabilizoval. Prispievajú k tomu najmä kompaktné SUV typu Volkswagen Tiguan či Peugeot 3008, ktoré si zákazníci často vyberajú práve s naftovým agregátom.

Predaje naftiakov môže podľa JATO Dynamics ohroziť predovšetkým nástup elektrifikovaných verzií SUV, ktoré sa budú často spájať s benzínovým spaľovacím motorom. Podľa Lindy Jackson, aktuálnej výkonnej riaditeľky automobilky Citroën, môže aj kvôli hybridom za najbližšie desaťročie trhový podiel naftových automobilov klesnúť z aktuálnych 30 % na približne 9 %. Ako to s naftou vidíte vy? Dávate jej ešte šancu, alebo už bude koncom nastupujúcej dekády iba okrajovým palivom automobilov?

Anketa
Ako sa na budúcnosť nafty pozeráte vy?
  • 7%
  • 16%
  • 77%

 

Video

Diskusia