Model 206 už oslavuje 20. narodeniny, Francúzi ho predstavili v roku 1998

Zaujímavosti Devastačný experiment neprežilo ani jedno auto: Ako dlho vydrží motor fungovať bez oleja?

Foto: Peugeot

11.6. 7:00 Ak ste si mysleli, že bez oleja ešte motor zvládne fungovať niekoľko minút, ste na omyle. Teda, aspoň vo väčšine prípadov.

Motorový olej je extrémne dôležitá súčasť motora. Stará sa totiž nielen o premazávanie všetkých pohyblivých častí, ale slúži napríklad i ako tesnenie medzi piestami a valcami, chladí pohonnú sústavu a odstraňuje zvyšky po horení paliva či karbón z pohyblivých dielov agregátu.

Je logické, že bez oleja motor nemôže fungovať. Hrozí, že pohonná jednotka sa okamžite "zadrhne", čo ju s veľkou pravdepodobnosťou pošle na predčasný dôchodok. Ako rýchlo však môžu nastať devastačné škody po tom, ako agregát funguje bez motorového oleja? V novom videu to experimentálne zisťoval britský Carwow.

Ostrovania proti sebe postavili tri autá, ktoré súťažili v tom, ako dlho vydržia fungovať bez motorového oleja s tehlou na plynovom pedáli. Nevieme ako pre vás, ale pre nás bolo doslova bolestivé sledovať priebeh tohto testu. Našťastie netrval dlho. Agregát Fordu Focus vypovedal službu po dvadsiatich sekundách. Vtedy už mal problémy aj Peugeot 206, ten však nakoniec vydržal ešte ďalších 47 sekúnd.

Anketa
Meníte olej v aute doma, alebo chodíte do servisu?
  • 51%
  • 49%

Obrovským prekvapením bol výkon Hondy Civic, ktorej motor skolaboval po neuveriteľných šiestich minútach a 22 sekundách. Už po niečo viac než minúte však agregát znížil svoje otáčky, približne na úrovni 4 000 ot./min. však fungoval ešte prekvapivo dlho. Toto video sme sa rozhodli zdieľať z jedného jednoduchého dôvodu. Nikdy nepodceňujte dodržiavanie všetkých postupov pri výmene oleja. Ak niečo pokazíte a nebodaj do motora zabudnete doliať nový, vaše auto za v priebehu sekúnd môže zmeniť na nepojazdný šrot.

Video

Diskusia