Tlačidlo zapaľovania

Zaujímavosti Desivá budúcnosť vodičov? Hackeri tvrdia, že už vedia na diaľku vypnúť motor tisícok áut

Foto: Filip Kadlečík

28.8. 9:15 Kybernetická bezpečnosť musí byť v centre záujmu automobiliek a ich dodávateľov. Etický hacker tvrdí, že by na diaľku v jednom momente dokázal vypnúť motory 25 000 automobilov.

Nedávno sme zverejnili článok, v ktorom sme sa venovali top trendom automobilového sveta, ktoré už čoskoro ovplyvnia masy šoférov. Okrem iného sa ráta s pripojením áut na internet, ktoré so sebou prináša výhody, ale aj viaceré hrozby. Vozidlá bude treba zabezpečiť proti hackerom. Prešlo niekoľko dní a magazín Forbes zverejnil materiál, ktorý podobné obavy len umocňuje.

Thomas Brewster sa rozprával s Kenom Munrom, výskumníkom v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Spolu so svojimi kolegami z Pen Test Partners vraj Ken našiel obrovský nedostatok v zabezpečení moderných automobilov - imobilizér. Prvok bezpečnostnej výbavy vraj Munro dokáže ovládať na diaľku a všetko, čo na to potrebuje, je odoslanie jednoduchého príkazu.

Akonáhle Munro na diaľku imobilizér aktivuje, vozidlu sa bez ohľadu na to, v akej situácii sa nachádza, vypne motor. To môže mať fatálne následky, spolu s ním totiž funkciu bežne vypovedajú i rôzne elektronické pomôcky vodiča, napríklad posilňovač brzdného účinku či riadenia. Podľa slov experta by takto v jednom okamihu vedel odstaviť pohonné jednotky približne 25 000 automobilov.

Nedostatok sa našťastie týka iba produktu SmarTrack, teda pokročilého imobilizéra spolu s GPS monitorovaním vozidla, ktorý vyrába britská spoločnosť Global Telemetrics. Podľa jej slov je už táto situácia vyriešená. Problém spočíval v tom, že softvér samotného imobilizéra nebol schopný zistiť, že príkaz na vypnutie agregátu neprichádza z autorizovaného zdroja.

Anketa
Máte obavy z kybernetickej bezpečnosti automobilov v budúcnosti?
  • 78%
  • 12%
  • 10%

Munro kritizoval aj renomovanú agentúru Thatcham Research, ktorá chybnému SmarTracku dala svoje odporúčanie a jeho nedostatok si vôbec nevšimla. Na to, aby sme v budúcnosti mohli jazdiť bezpečne, bude musieť takáto certifikácia prebiehať za maximálne prísnych podmienok. 

Výskumník Ken Munro nakoniec podotkol, že táto chyba už síce bola odstránená, no po svete jazdia milióny vozidiel s podobnými imobilizérmi, ktoré potenciálne môžu mať rovnaký nedostatok. Nedostatočne zabezpečené automobily môžu byť potenciálnym nebezpečenstvom nielen pre samotnú posádku, ale i jej okolie. Aj preto Pen Test Partners vyzýva k tomu, aby sa kybernetická bezpečnosť dostávala čoraz viac do stredobodu pozornosti automobiliek. Odolnosť proti hackerským útokom nám možno raz bude vedieť zachrániť život podobne ako dnes airbag či bezpečnostný pás.

Video

Diskusia