Ekologická likvidácia starých a nevyhovujúcich batérií z elektromobilov je jednou z oprávnených otázok odporcov elektromobility. Keďže autá jazdiace na elektrickú energiu sú považované za ekologické, je legitímnou otázkou, čo sa bude robiť s batériami, ktoré obsahujú množstvo toxických látok, ak ich kapacita klesne natoľko, že v elektromobile nebudú mať využitie?

Audi prišlo s riešením, ktoré môže nielen pomôcť s nevyhovujúcimi batériami, ale aj so životnými podmienkami v Indii. Staré batérie totiž automobilka využila v elektrických rikšiach. Rikša, alebo Tuk Tuk, ako ich volajú v Thajsku, sú populárne trojkolesové stroje, ktoré slúžia na prepravu ľudí. Často sú postavené na základoch z mopedu, ktorý je darcom aj dvojtaktného spaľovacieho motora.

Audi rikša.
Zdroj: Audi

Audi sa spojilo s nemecko-indickým startupom Nunam a vyrobilo zatiaľ 3 prototypy elektrických rikší, ktoré ako zdroj energie využívajú vyradené batérie z e-tronu slúžiacich ako testovacie vozidlá automobilky. Rikšu poháňa 1 elektromotor a samozrejmosťou je aj úprava podlahy rikše tak, aby dokázala ukryť pomerne rozmerné batérie e-tronu.

Zakladateľ startupu Nunam Prodip Chatterjee tvrdí, že batérie sú stále extrémne výkonné a poskytujú kapacitu, ktorá je pre rikše ideálnym kompromisom. Automobilka tak dúfa, že elektrické rikše budú predstavovať akýsi "druhý život" pre vyradené batérie z elektromobilov.

Audi rikša.
Zdroj: Audi

Prvé elektrické rikše sa budú testovať v reálnych podmienkach v Indii už budúci rok, kde budú slúžiť okrem iného aj na prepravu tovaru pre miestnu neziskovú organizáciu zameranú na podporu indických žien. Nunam potom plánuje vybudovať sieť nabíjacích staníc pre elektrické rikše, ktoré budú energiu získavať zeleným spôsobom prostredníctvom solárnych panelov.

Audi tvrdí, že ani potom sa pracovný život batérií nemusí skončiť. Po tom, čo ich kapacita klesne ďalej a nebudú využiteľné ani v elektrických rikšiach, majú slúžiť ako statický zdroj energie a napájať energetické nenáročné spotrebiče, ako napríklad LED svetlá. Podobný plán má napríklad aj Tesla alebo BMW, ktoré nedávno využilo vyradené batérie na napájanie koncertu skupiny Coldplay.