Podľa novej štúdie je aktuálnym faktorom číslo jedna, ktorý ľudia berú do úvahy pri kúpe nového vozidla, spotreba paliva. Vysoké ceny pohonných hmôt zmenili všetko, čo sme na autách milovali. Pri súčasných cenách benzínu a nafty je každé neopatrné stlačenie plynového pedálu bolestivou ranou pre našu peňaženku a tak niet divu, že ľudia menia svoje nákupné správanie pri výbere nového vozidla.

Štúdia vykonaná spoločnosťou CarGurus v Spojenom kráľovstve poukazuje na to, že 57 % kupujúcich považuje spotrebu paliva za najdôležitejší faktor pri zvažovaní kúpy auta. Apetít vozidla tak prekonal spoľahlivosť, ktorá sa dostala na zozname priorít so svojimi 55 % na druhé miesto. Faktorom číslo tri býval dizajn auta (30 %), no tento podiel klesol na 20 % a nahradili ho daňové poplatky, ktoré bývali až na šiestom mieste.

Ľudia dokonca začali robiť kompromisy v hodnotení bezpečnosti, len aby ušetrili. Hoci hodnotenie bezpečnosti podľa Euro NCAP stúplo o jednu pozíciu na celkové štvrté miesto, jeho dôležitosť v skutočnosti klesla na 21 %. Takmer štvrtina respondentov uviedla, že by si v čase kúpy zaobstarala úspornejšie auto, keby bolo palivo stále také drahé ako dnes, a takmer každý desiaty človek uviedol, že by si kúpil výlučne elektromobil.

Čo je podľa prieskumov pre nás pri kúpe auta najdôležitejšie? Dizajn ani spoľahlivosť to nie je!
Zdroj: Pixabay

Dokonca so svojimi súčasnými vozidlami začali jazdiť menej, aby ušetrili peniaze. Takmer polovica (47 %) uviedla, že sa vyhýba zbytočnému cestovaniu autom, 37 % ľudí začalo chodiť viac pešo, 18 % využíva verejnú dopravu a 12 % jazdí na bicykli. Celkovo najazdia majitelia áut v Spojenom kráľovstve týždenne v priemere o 28,6 km menej ako pred zvýšením cien pohonných hmôt. Kto vie, ako by takýto prieskum dopadol u nás.