Každý z nás chce jazdiť bezpečne a pohodovo, teda bez spôsobenia dopravnej nehody. Túžba a opatrnosť sú však jedna vec, realita druhá. Niekedy stačí sekunda nepozornosti a búračka je na svete. Samozrejme, účastník dopravnej nehody, ktorý spôsobil škodu vedením svojho motorového vozidla inému účastníkovi cestnej premávky, je povinný uhradiť mu všetky škody. Práve na to slúži PZP.

Niekoľko faktov o PZP

Podľa Zákona 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla musí mať PZP uzatvorené každý majiteľ motorového vozidla najneskôr v prvý deň jeho použitia.

Pod pojem škody spôsobené prevádzkou motorového vozidla spadajú tie, ktoré sa týkajú zdravia, nákladov spojených s usmrtením osôb, zničením a poškodením majetku, odcudzením vecí, náhrady za ušlý zisk či náklady za právne zastúpenie týkajúce sa vymáhania poistného plnenia.

Poistenie auta však nie je len o povinnom zmluvnom poistení, ale aj havarijnom a doplnkovom poistení, ktoré však povinné nie sú. Havarijné poistenie je nutnosťou pri kúpe auta na lízing alebo nového automobilu. Pripoistiť si môžete, napríklad poškodenie čelného skla, poškodenie výtlkmi či zverou, asistenčné služby alebo úraz vodiča. V každom prípade PZP je nutné minimum prispievajúce k zodpovednej, bezpečnej a pohodovej jazde.

Po uzatvorení PZP dostanete poistnú zmluvu, bielu a zelenú kartu, všeobecné poistné podmienky PZP a správu o nehode.
To, že sa zákon neoplatí obchádzať, pripomínať netreba. Keď spôsobíte dopravnú nehodu, máte povinnosť zaplatiť všetky vzniknuté škody. Uznajte sami, z vlastného vrecka to zrejme nepôjde, pretože niekedy sa škody vyšplhajú naozaj do závratných výšok. Vďaka uzatvorenému PZP si starosti s úhradou robiť nemusíte, pretože ju na seba preberá poisťovňa v prípade, že ho máte aj zaplatené.

Nezaplatené PZP a dopravná nehoda

PZP online je čoraz obľúbenejšie. Nemusíte nikam chodiť, čiže si ho uzatvoríte z pohodlia domova do 5 minút. V rámci celého procesu si stanovíte, napríklad odhadovaný počet najazdených kilometrov, ŠPZ alebo údaje o motorovom vozidle a počte nehôd. Zvolíte si kombináciu poistenia, frekvenciu a spôsob platenia povinného zmluvného poistenia.

Samozrejme, dôležité je platiť včas, v správnej výške a pravidelne. Platiť môžete bezhotovostným prevodom cez internetbanking, poštovou poukážkou a väčšinou aj v hotovosti v pobočkách poisťovne. PZP sa dá platiť raz ročne, s čím sú spojené zaujímavé zľavy, alebo polročne, prípadne štvrťročne.

Ak povinné zmluvné poistenie nezaplatíte včas a zastaví vás policajná hliadka, hrozia vám pokuty až do výšky 3320 eur. Uznajte, nie je to lacný špás. Spoliehať sa na to, že vás dvadsať rokov každá policajná kontrola obišla a bude to tak aj naďalej, je nezodpovedné a skôr či neskôr vás to aj tak dobehne.

Čo v prípade, keď spôsobíte dopravnú nehodu a nemáte zaplatené PZP? Meškať so splátkou sa nevypláca. Podľa zákona musí mať každé motorové vozidlo uzatvorené PZP, pokiaľ je v evidencii motorových vozidiel. To znamená, že povinné zmluvné poistenie musí byť aj uhradené včas.

Ak na úhradu zabudnete a spôsobíte druhému škodu prevádzkou svojho motorového vozidla, poisťovňa je oprávnená od vás vymáhať buď čiastočné, alebo úplné uhradenie škody. Uznajte sami, že škody sa môžu počítať v tisícoch eur a uhradiť ich z vlastných zdrojov je pre väčšinu Slovákov nemožné. PZP to jednoducho istí.