Citroën 2 CV je bez pochýb ikonou svojej značky. Pred štyridsiatimi rokmi automobilka uviedla jeho verziu Charleston, ktorá patrí medzi tie najznámejšie. Ide o vyhotovenie 2 CV s prívlastkom "Charleston", ktoré debutovalo na parížskej motorshow v roku 1980. Pôvodne sa plánovalo, že špeciálna edícia bude dostupná len v obmedzenom počte 8 000 kusov.

Citroën 2 CV Charleston.
Citroën 2 CV Charleston.
Zdroj: Citroën

V júli 1981 sa ukázalo, že verzia Charleston je až príliš populárna na to, aby išlo o prísne limitovanú výrobnú sériu. Stala sa z nej masovo vyrábaná verzia legendárnej "kačice", teda Citroënu 2 CV. V porovnaní s bežnými "kačicami" vynikala módnym vzhľadom, neobyčajne kvalitným spracovaním a vyšším výkonom. Vozidlo malo dĺžku 3,83 m, šírku 1,48 m a dĺžku 1,6 m. Pohodlne sa v ňom mohli odviezť štyria pasažieri.

V prípade 2 CV Charleston sa o pohon staral agregát s označením A06/635, ktorý disponoval zdvihovým objemom na úrovni 0,6 l a dosahoval maximálny výkon (29 k) pri 5 750 ot./min. Počas viac než dekády produkcie 2 CV Charleston sa motor nikdy výrazne nemenil. Mimochodom, aj vôbec posledná vyrobená "kačica" opustila továreň v špecifikácii Charleston.

Citroën C3 Pluriel Charleston.
Citroën C3 Pluriel Charleston.
Zdroj: Citroën

Pre Citroën 2 CV Charleston je aj po desaťročiach typickým farebným variantom červeno-čierna kombinácia "Delage Red and Black", dostupná však bola nakoniec aj v iných prevedeniach. Dnes je 2 CV Charleston obľúbeným artiklom automobilových zberateľov. Vo francúzsku viete exemplár v dobrom stave kúpiť približne za 14 500 eur v prípade originálu z limitovanej edície 8 000 kusov a za 10 500 eur ak ide o vozidlo z neskoršej sériovej výroby. V roku 2008, keď 60. výročie oslavoval Citroën 2 CV ako taký, francúzska automobilka uviedla špeciálny model C3 Pluriel Charleston.