„Čipnutá“ Dacia Logan je výkonnejšia na LPG ako na benzín (+video)

Zaujímavosti „Čipnutá“ Dacia Logan je výkonnejšia na LPG ako na benzín (+video)

19.7. 2016 4:00 V dobe atmosférických motorov ste na zvýšenie výkonu väčšinou museli zasahovať aj do mechanických častí.

„Čipovanie" Dacie nie je práve najčastejšia forma tuningu. Istá česká firma sa však rozhodla do toho pustiť. A výkon Loganu MCV 0,9 TCe aj reálne stúpol - najviac pri pohone na LPG.

Vačkový hriadeľ, výfuk, znížená hlava... A často to boli úpravy na úkor použiteľnosti motora, najčastejšie v meste.

S príchodom preplňovaných motorov s priamym vstrekovaním je však zvýšenie výkonu oveľa jednoduchšie. Výrobcovia si nechávajú istú rezervu, ktorú môžete dohnať iným mapovaním vstrekovania a zapaľovania či vyšším tlakom turba. Pripúšťam, niekedy na úkor emisií, no u benzínových motorov to také kritické nie je.

 
„Čipnutá“ Dacia Logan je výkonnejšia na LPG ako na benzín (+video)
 Dacia Logan MCV 0,9 TCe

Dacia pred časom z ponuky odstránila ich 1,2 litrový atmosférický štvorvalec kombinovaný s pohonom na plyn, LPG. Teraz si môžete objednať LPG len s 0,9 litrovým preplňovaným benzínovým trojvalcom s výkonom 66 kW/ 90 k. To stále nie je žiadna výhra (ani čo sa spotreby týka) ale turbo sľubuje lepší potenciál na zvýšenie výkonu. Stačí sa pozrieť na nové Renault Twingo GT, ktoré dosahuje s rovnakým základom motora a pár úpravami výkon 81 kW / 110 k. Koľko však „vytiahnete" zo sériového 0,9 TCe len použitím „čiptuningu"?

Odpoveď poznáme vďaka šéfredaktorovi českého Světa motorů, ktorý priniesol do firmy Diesel Power na úpravu Daciu Logan MCV 0,9 TCe. Výsledok? Toto tvrdí výrobca a toto tuningová firma:

Pôvodný výkon udávaný výrobcom:

66 kW / 90 k (pri 5000 ot./min) a 140 Nm (2250 ot./min.)

Po úprave:

„Dacia Logan 0.9TCe 66kW a 140 Nm. DYNO RUN:
Výkonové parametre:
Na benzín:
72,8 kW (pri 5375 ot./min) a 155,3 Nm (pri 2732 ot./min)
Na LPG:
76,1 (pri 5149 ot./min) a 165,4 Nm (pri 2443 ot./min)"

 
„Čipnutá“ Dacia Logan je výkonnejšia na LPG ako na benzín (+video)
 Výkonový graf po úprave - palivo: benzín

Teda na LPG dosahuje Logan o 3,3 kW vyšší výkon o vyše 200 otáčok skôr. Aj maximálny krútiaci je vyšší: o 10,1 Nm a dosiahnete ho o takmer 300 otáčok nižšie. Zároveň to je u LPG o 10 kW a 25,4 Nm viac ako mal podľa výrobcu motor pôvodne.

Takže táto úprava zrejme funguje a meranie zvýšeného výkonu si môžete pozrieť vo videu pod článkom. Zaujímala by nás však aj spotreba. Čo myslíte - klesla, stúpla? A tiež - koľko by vás to vyšlo? Pokúsime sa to zistiť.

Zdroj: daniel krnáč zdroj: dp-race.com  , dp-race.com  

Video

Diskusia