EV Icing.

Zaujímavosti Chorvátski majitelia elektromobilov sa búria: Prečo húfne zablokovali benzínku?

Foto: Facebook (Igor Kolovrat)

13.12. 2019 14:56 Šoféri elektrických vozidiel upozorňujú na nezmyselnú praktiku, ktorá je najvypuklejšia v Spojených štátoch. Označuje sa termínom icing vychádzajúcim zo skratky značiacej spaľovací motor.

V mnohých krajinách sveta aktuálne rastie počet zariadení na dobíjanie elektromobilov, čo uľahčuje život ľuďom jazdiacim na nich. Presne opačný efekt majú niektorí arogantní šoféri áut so spaľovacími motormi. Miesta určené na čerpanie energie berú ako voľné parkovanie a neraz sú schopní nabíjačku blokovať dlhé hodiny. To celkom prirodzene hnevá vodičov hľadajúcich voľný konektor.

Tento problém je najvypuklejší v Spojených štátoch amerických, obzvlášť v Kalifornii s relatívne vysokým podielom akumulátorových áut na cestách. Z obsadzovania nabíjacích staníc sa tam postupne stáva fenomén. Označuje sa termínom icing, ktorý v hokeji znamená zakázané uvoľnenie. V tomto prípade vychádza zo skratky ICE značiacej motor s vnútorným spaľovaním (Internal Combustion Engine).

Úmyselné blokovanie nabíjacích staníc sa stáva v USA fenomén.
Úmyselné blokovanie nabíjacích staníc sa stáva v USA fenomén.
Zdroj: Reddit (u/BarcodeOfficial)

Mnohí šoféri sú proti elektrickým vozidlám a touto formou s nimi vyjadrujú nesúhlas. Nabíjačky zámerne obsadzujú najmä veľkými osemvalcovými pick-upmi. Trend sa však netýka len Američanov, viaceré krajiny naň už zareagovali zavedením či sprísnením postihov za neoprávnené blokovanie zariadení. To ale nemusí odradiť každého odporcu modelov na batérie.

Proti trendu sa najnovšie búria chorvátski majitelia elektromobilov. Viacerí z nich sa preto nedávno stretli a húfne zablokovali benzínku. Prečo to urobili? Jednoducho sa rozhodli dať ochutnať šoférom spaľovacích áut ich vlastnú medicínu, na čerpacej stanici preto obsadili všetky stojany. Podľa autora videa zachytávajúceho incident trvala blokáda 6 minút. Ľudia stojaci za touto iniciatívou nechceli nikoho šikanovať, len upozorniť na nezmyselnú praktiku.

Diskusia  ()

Video

Diskusia